Dit bericht verscheen eerder op Nieuws uit Utrecht Zuid
Alle colleges en werkgroepen online, niet meer sporten of naar de vereniging, niet afspreken met vrienden. De coronacrisis heeft veel invloed op het studentenleven. Voor de crisis had één op de drie studenten al een verhoogde kans op een burn-out. Belangrijke factoren voor een burn-out bij studenten zijn financiële zorgen en werk-privéconflicten. De crisis brengt nu veel factoren met zich mee die het risico op een burn-out kunnen verhogen.
Tekst en beeld: Pien Mulder – 11 juni 2020
Uit onderzoek van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) is gebleken dat studenten zich nu veel zorgen maken over de coronacrisis. Bijna de helft van de hbo-studenten en meer dan een kwart van de wo-studenten verwacht studievertraging op te lopen. Veel studenten hebben door het thuisonderwijs moeite om een motiverende thuissituatie te creëren. De scheiding tussen werk en privé is vervaagd, waardoor er minder productieve studie-uren worden gemaakt.
VIDIUS-studentenunie merkt ook dat corona invloed heet op het welzijn van Utrechtse studenten. Falco van Netten, voorzitter: “We zijn bezig met het uitzetten van een enquête onder studenten van de Hogeschool Utrecht. Uit de eerste cijfers blijkt wel dat zeker het welzijn van studenten, hoe goed ze zich voelen, of ze zich verbonden voelen met hun opleiding en waar ze zich zorgen over maken aanzienlijk is veranderd sinds te coronatijd. Onzekerheden over komend collegejaar, maar ook de financiële situatie van studenten.” Het leenstelsel heeft daar volgens van Netten ook invloed op: “maar los van corona denken we dat al.”
Financiële stress
Een groot deel van de studenten werkt naast hun studie. De sectoren waar jongeren het meest werken, zoals de horeca, worden dikwijls hard geraakt door de crisis. Ook hebben veel studenten een 0-uren of flexcontract. Door de crisis raken veel studenten nu hun inkomsten kwijt, en moeten meer gaan lenen. Sommige jongeren verhuizen noodgedwongen terug naar hun ouders, omdat ze de huur van hun kamer niet kunnen betalen. Daarbij komt nog dat veel studenten afhankelijk zijn van het leenstelsel, en door het bijlenen of eventuele studievertraging een nog hogere schuld krijgen.
Ook studenten die bijna klaar zijn met hun studie gaan een onzekere tijd tegemoet. Het in nog onduidelijk wat de pandemie voor langetermijngevolgen gaat hebben op de arbeidsmarkt, maar op de korte termijn zijn er in veel sectoren weinig nieuwe banen.