{"id":1371,"date":"2025-11-20T14:45:09","date_gmt":"2025-11-20T13:45:09","guid":{"rendered":"https:\/\/svjmedia.nl\/spotlight\/?p=1371"},"modified":"2025-11-20T14:45:09","modified_gmt":"2025-11-20T13:45:09","slug":"te-veel-negatieve-schermtijd-verhoogt-risico-op-depressie-bij-jongeren","status":"publish","type":"post","link":"https:\/\/svjmedia.nl\/spotlight\/1371\/te-veel-negatieve-schermtijd-verhoogt-risico-op-depressie-bij-jongeren\/","title":{"rendered":"Te veel negatieve schermtijd verhoogt risico op depressie bij jongeren"},"content":{"rendered":"
\n
Factcheck door Jens Magdelijns<\/p>\n
20 november 2025<\/p>\n
Let op: deze factcheck is uitgevoerd op basis van de beschikbare informatie op het moment van publicatie.<\/p>\n
Bewering<\/p>\n
Veel schermtijd op jonge leeftijd geeft een verhoogd risico op depressie.<\/p>\n
Oordeel<\/p>\n
Gedeeltelijk waar.<\/p>\n
\nEr zijn aanwijzingen dat een verband bestaat tussen veel schermtijd en depressieve klachten bij jongeren, maar er is geen bewijs dat schermtijd zelf depressie veroorzaakt. Het verband is vaak zwak en afhankelijk van hoe jongeren hun scherm gebruiken, niet alleen hoeveel.<\/p>\n
\n
Bron van de bewering<\/p>\n
Tijdens Goedemorgen Nederland<\/a> (NPO Start, 00:15:34) zegt psycholoog Thijs Launspach dat veel schermtijd het risico op depressie bij jongeren verhoogt. Hij verwijst naar zorgen over mentale gezondheid en smartphones, maar noemt geen specifiek onderzoek.<\/p>\n Waarom deze uitspraak slechts gedeeltelijk klopt:<\/strong><\/p>\n Nederlands onderzoek laat een verband zien, maar geen directe oorzaak. Het Kennisnet\/Trimbos-instituut stelt in het rapport Schermtijd en mentaal welzijn van jongeren(2023)<\/a> dat: Jongeren die meer dan 4 uur per dag op hun telefoon zitten, iets vaker depressieve of angstige gevoelens rapporteren.<\/p>\n Maar: \u2018De gevonden verbanden zijn klein en oorzaak-gevolg is niet vast te stellen.\u2019 Met andere woorden: jongeren met depressieve klachten zouden ook eerder naar hun telefoon grijpen, waardoor het lijkt alsof schermtijd de oorzaak is.<\/p>\n \u00a0<\/strong><\/p>\n Nederlands Jeugdinstituut (NJi, 2024) concludeert:<\/strong><\/p>\n Er zijn aanwijzingen voor samenhang tussen intensief socialmediagebruik en depressieve gevoelens, maar het verband is onduidelijk.
\n(Bron: Trimbos-instituut, Monitor Mentale Gezondheid & Middelengebruik Scholieren 2023)<\/p>\n
\nBron: NJi-dossier Mediawijsheid en mentale gezondheid.<\/a><\/p>\n