Op zaterdag 11 maart was er weer een demonstratie van Exctinction Rebellion. Hierbij was de A12 in Den Haag afgesloten. Dit soort “extreme” demonstraties komen steeds vaker voor, ook bij de boerenprotesten op de snelwegen en provinciehuizen. Ook actiegroepen zoals Just Stop Oil vragen op disruptieve wijze om aandacht, wordt deze wijze van demonstreren het nieuwe normaal?
Disruptieve Demonstratie
Exctintion Rebellion demonstreerde bij de inactie van het kabinet over het klimaat. De bedoeling was om op het deel van de A12 te komen die tussen de Tweede Kamer en het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Maar voordat de demonstratoren deze locatie konden bereiken waren zij door de politie tegengehouden. De demonstratie vond daardoor bij het begin van de A12 plaats.
Vreedzaam Protesteren
Op 1 juli 2022 protesteerde huisartsen over de hoge werkdruk en toenemende administratieve taken op het Malieveld. Na een hele week actievoeren voelen de huisartsen geen verschil. Op de wijze van Extinction Rebellion actievoeren ziet doktersassistent Yamina niet zitten, maar op een andere wijze demonstreren wel.
De sympathiek voor de disruptieve demonstranten neemt wel toe, zo staat in de Volkskrant dat de toegenome aanhang duidelijk is. Mensen gaan naar de demonstratie toe, niet per sé om mee te doen maar ook om steun te tonen.
Demonstratie Recht
Volgens Max van Extinction Rebellion mogen mensen op de weg protesteren en is het aan de politie om er voor te zorgen dat dit veilig kan verlopen. In een artikel van de Universiteit van Groningen staat uit onderzoek van de grondwet dat de burgermeester wel een demonstratie mag beperken of mogelijk verbieden als het aan drie criteria voldoet. Deze staan bij Artikel 9 van de grondwet en zijn: “De wet kan regels stellen ter bescherming van de gezondheid, in het belang van het verkeer en ter bestrijding of voorkoming van wanordelijkheden.”
Amnesty International schrijft dat het demonstatie recht in Nederland onder druk staat. Zij benoemen dat vreedzame demonstranten zijn aangehouden, dat de politie geweld gebruikt en het (onnodig) verbieden van demonstraties door gemeenten.