OnAir

Selecteer Pagina

Kringloopwinkels steeds populairder, maar financieel onder druk.

Kringloopwinkels steeds populairder, maar financieel onder druk.

Tweedehandswinkelen zit in de lift. Volgends de Branchevereniging Kringloop Nederland bezochten vorig jaar meer dan 16 miljoen mensen een kringloop. Dat is meer dan eerdere jaren. Gezamenlijk bracht dat ruim 156 miljoen op. Daar kun je duizenden mensen hun jaarsalarissen van betalen. Ondanks dat grote bedrag hebben veel kringloopwinkels moeite met het hoofd boven water te houden.

Het lijkt tegenstrijdig; meer klanten, maar toch geldproblemen. Volgends de BKN hebben kringloopwinkels te maken met stijgende loon, energie en huisvestingskosten.Daarnaast viel begin 2025 het lage-inkomensvoordeel (LIV) weg, een subsidie waarvan veel kringlooporganisaties gebruikmaakten. Hierdoor daalde de gemiddelde subsidie per vestiging van ruim 60.000 euro naar iets meer dan 38.000 euro.

Ook de verwerking van textiel zorgt voor problemen. Kleding was jarenlang een waardevolle inkomstenbron voor kringloopwinkels, maar is steeds vaker een kostenpost geworden. Door de grote hoeveelheid kleding van lage kwaliteit kost het sorteren meer tijd en geld. In sommige gevallen moeten organisaties zelfs betalen om onverkoopbaar textiel af te voeren.

De financiële problemen hebben ook gevolgen voor het personeel. Eind 2025 werkten er bijna 15.000 mensen in de kringloopsector, ruim 3.500 minder dan een jaar eerder. Dat is opvallend, omdat kringloopwinkels een belangrijke sociale functie hebben. Veel medewerkers hebben bijvoorbeeld een afstand tot de arbeidsmarkt, volgen een leertraject of hebben extra begeleiding nodig. Voor hen bieden kringloopwinkels vaak een kans om werkervaring op te doen en weer mee te doen op de arbeidsmarkt.

 

Over de auteur