De World Space Week, die elk jaar sinds 1999 georganiseerd wordt, draait om het vieren en aandacht vragen voor de ruimte en ruimtevaart. Het is een wereldwijd evenement, met publieksinteracties, interviews, en lezingen. Het thema van de editie van dit jaar is ‘Rocket Revolution’, waarbij het gaat om vernieuwingen met raketten.
Het belang van World Space Week en andere evenementen die aandacht vragen voor de ruimte, zoals het International Astronautical Congress en het Netherlands Space Week, zijn belangrijk voor het perspectief dat mensen hebben op de ruimte. Dat zegt Jasper Wamsteker, hoofd communicatie bij NLSA, de Netherlands Space Agency. “Bij de Netherlands Space Week bijvoorbeeld, twee weken geleden, zijn bij ESTEC (het ESA complex in Noordwijk) tienduizend bezoekers langsgekomen. Zo leren mensen wat Nederland doet in de ruimtevaart en waarom dat belangrijk is.”
Ook is er aandacht voor het jongere publiek, waarbij scholen kunnen organiseren dat een ruimtevaartexpert, zoals Wamsteker, langskomt om aan studenten en leerlingen uit te leggen waarom het belangrijk is dat er aandacht en investeringen zijn in de ruimte. “Het gaat om onze eigen samenleving hier, in Nederland, maar ook op de wereld. Daar zijn satellieten bijvoorbeeld heel handig voor.”
‘Look up, but also look down’ is een uitspraak die gedaan wordt die zegt dat er eerst meer aandacht moet komen voor problematiek op aarde, voordat er naar de ruimte gekeken wordt. Daar is Wamsteker het wel mee eens. “Dat is een uitspraak naar mijn hart, en dat is heel erg passend met hoe we hier in Nederland met de ruimtevaart omgaan. Maar wat heel veel mensen zich misschien niet realiseren, is hoe belangrijk dat satellietnetwerk is voor de samenleving. Je kunt het vergelijken met de riolering: je gaat ervan uit dat het er is en het werkt, maar als dat wegvalt, heb je op alle vlakken problemen.”
Beluister hieronder een audio-reportage van VOID Propulsion, een groep studenten die zelf raketten bouwt en lanceert.
