Op 4 oktober zegt de Amerikaanse president Donald Trump in een video dat de Verenigde Staten momenteel ‘meer olie en gas produceren dan op enig ander moment in de Amerikaanse geschiedenis’. Volgens Trump is dat geen toeval, maar komt het doordat hij het beleid heeft ingevoerd om de olie en gasproductie te verhogen. Maar klopt het dat de VS momenteel meer olie en gas produceren dan ooit tevoren, en is dat daadwerkelijk het gevolg van Trumps beleid?
Om te bepalen of Trump gelijk heeft ontleden we zijn claim in 2 delen. Het eerste deel: De VS produceert meer olie en gas dan ooit tevoren. Klopt dit? De Amerikaanse Energy Administration (EIA) houdt de productie van olie en aardgas bij en vergelijkt dit met de jaren ervoor. Volgens hun statistieken is de VS al jarenlang bezig met hun eigen records te breken. In 2024 produceerde de VS gemiddeld 13,2 miljoen vaten olie per dag, destijds een recordgemiddelde. In 2026 verwacht het EIA dat er gemiddeld 14 miljoen vaten per dag zullen worden geproduceerd. Voor Aardgas meldt het EIA dat de productie in juli 2026 een nieuw maandrecord brak, er werd namelijk 137 miljard kubieke voet aan aardgas per dag uit de grond gehaald. In 2022 was dit nog 99,33 miljard kubieke voet per dag. Conclusie, het klopt dat de VS historische aantallen aan gassen en olie produceren.
Maar, komt dit allemaal door Trump? Energie econoom Machiel Mulder weet het nog niet zo zeker. “Deze stijging is al jarenlang gaande, ook al voor Trump en tijdens Biden.” Daar sluit het EIA zich bij aan. Sinds 2016 is olieproductie met 55% gestegen. Aardgas heeft sinds 2016 een stijging van 58%. Dus het klopt niet helemaal dat Trump dat helemaal zelf dit jaar heeft gedaan. “Nee, dat is ‘te veel eer’ voor dit beleid.” Te veel eer betekent dus niet geen eer. “Trump versoepelt wel vergunningen voor olie en gaswinning, dus is extra stimulans.” Zegt Mulder. Dat is bijvoorbeeld zichtbaar bij het Bureau of Land Management (BLM), dat onder Trump de beoordeling van olie en gasleases op publieke grond wil versnellen. Het volledige proces moet binnen zes maanden kunnen worden afgerond.
Ontwikkelingen op de energiemarkt spelen een zeer belangrijke rol. Volgens Mulder zorgen “hoge olie en gasprijzen wereldwijd, en de relatief lage kosten in de VS” ervoor dat productie in de Verenigde Staten aantrekkelijk blijft. Maar, Trump zelf maakt de uiteindelijke keuze niet om meer te gaan produceren. “Commerciële bedrijven beslissen zelf hoeveel ze produceren, vooral onder invloed van marktprijzen,” zegt Mulder. Die bedrijven worden De EIA meldt ook dat de Amerikaanse olieproductie in 2025 steeg ondanks een afname van het aantal boorinstallaties en nieuwe putten. The US department of Energy legt uit hoe. Eerst wordt een put verticaal de grond in geboord. Daarna wordt de boor horizontaal door de olie of gasrijke laag geboord. Hierdoor komt een veel groter deel van de put in contact met het gesteente waarin de olie en het gas zitten. Nieuwere technologie zoals bijvoorbeeld een langere boor of geautomatiseerde systemen zorgen ervoor dat er meer product geproduceerd wordt.