SvJ media

Selecteer Pagina

Eigenaar MAM’s: ‘Met een verbod op wegwerpbekers, moeten wij wegwezen uit het pand’

Eigenaar MAM’s: ‘Met een verbod op wegwerpbekers, moeten wij wegwezen uit het pand’

Afbeelding koffietent MAM's. Fotograaf: Mette Woolthuis

Eigenaar MAM’s: ‘Met een verbod op wegwerpbekers, moeten wij wegwezen uit het pand’

 

Koffietent MAM’s overweegt naar buiten te verkassen, wanneer Hogeschool Utrecht in januari wegwerpbekers verbiedt. ‘Als we op straat in een foodtruck staan, hebben we al dat gezeik niet’, vertelt eigenaar Wim van der Poel
 

Dit artikel is geschreven door een gastredacteur, namelijk eerstejaars Nienke Hoffman. 

door | 9 10 2023, 21:10 | SvJ nieuw(s)

Foto koffietent MAM’s  Foto: Mette Woolthuis

De papieren bekers bij de koffieautomaten in het schoolgebouw zijn sinds 1 juli al weggehaald. Vanaf januari wil Hogeschool Utrecht het gebruik van wegwerpverpakkingen helemaal verbieden. Een logische stap in de groene richting,zou je zeggen… Maar is het wel doordacht? Voor koffietent MAM’s levert het vooral heel veel gedoe op.  

Geen koffiebeker, geen koffie 
‘Er wordt van studenten verwacht dat zij vanaf het nieuwe jaar een eigen koffiebeker meenemen. Als iemand die is vergeten, mag ik dus geen koffie schenken’, vertelt Wim. Voor de eigenaar is het niet alleen vervelend om iemand te moeten weigeren, maar heeft het ook financiële gevolgen. ‘We kunnen dan simpelweg minder koffie verkopen.’  

Naast koffie, verkoopt de tent wraps, salades, broodjes en andere snacks. Ook dit mag straks niet met wegwerpplastic verpakt zijn. ‘Je gaat mij niet vertellen dat iedereen op school zijn beker, bord, mes, vork en lepel meeneemt. Dat gaat echt niet werken.’  

Vieze bekers 
Mocht dit idee wel werken, is er nog een ander probleem. ‘Nu al komen studenten met vieze koffiebekers. Wat ons laat twijfelen of we ze wel, of niet schoon moeten maken. We willen natuurlijk niet dat de kwaliteit van onze koffie naar beneden gaat, doordat mensen een vieze mok geven.’  

Hergebruik zoals op festivals 
Eigen servies meenemen, lijkt dus niet de ideale oplossing. ‘Daarom kijken wij naar alternatieven, zoals het inkopen van herbruikbare bekers. Klanten betalen hiervoor en krijgen het geld terug wanneer zij de beker inleveren. Net als op een festival.’  

Klinkt als een goed idee, maar ook hier zitten wat haken en ogen aan. ‘Het zou gaan om zo’n 7000 bekers per dag. Als wij die niet op tijd terugkrijgen, kunnen we de volgende dag geen koffiezetten.’ Daarnaast zou het voor veel mensen te duur worden. ‘Voor een salade betaal je dan 10 euro, omdat een herbruikbare verpakking veel kost. Dat is natuurlijk belachelijk.’ 

Wegwezen uit de Hogeschool  
En dus ziet de eigenaar maar één oplossing: ‘Als Hogeschool Utrecht wegwerpbekers verbiedt, moeten wij zo snel mogelijk wegwezen uit het pand. Als we twintig meter verderop in een foodtruck staan, hebben we al dat gezeik niet.’ Wim hoopt dat het niet zo ver komt. ‘Het is een fijne locatie, waar wij graag willen blijven.’  

Tot die tijd…  
Voor nu worden studenten ‘beloont’ wanneer zij hun eigen beker meenemen. Een koffie is dan 30 cent goedkoper. Mocht je de beker vergeten zijn, kost het je 25 cent. Een beker meenemen, scheelt je dus 55 cent. Dit pakt postief uit voor de winst van MAM’s. ‘Koffie in de ochtend lijkt voor studenten belangrijker te zijn dan hun bankrekening of het klimaat.’ 

 

 

Over de auteur