A-merken in de supermarkt worden steeds duurder, terwijl budgetmerken juist goedkoper worden. Dat blijkt uit een prijspeiling van de Consumentenbond, waarover de NOS op 28 oktober berichtte. In een jaar tijd stegen de prijzen van A-merken gemiddeld met 2 procent, terwijl budgetmerken juist 6 procent goedkoper werden. Sinds september 2023 zijn A-merken gemiddeld 16 procent duurder geworden. Bij budgetmerken is de prijs in die periode slechts 2 procent gestegen.
Volgens Sebastiaan Schreijer, specialist consument en voeding, ligt een deel van de verklaring bij de supermarkten zelf. ‘De prijs die je in de supermarkt ziet, wordt bepaald door de supermarkt zelf.’ Het gegroeide prijsverschil tussen merken en huismerken is volgens hem deels ontstaan doordat supermarkten de prijzen van A-merken steeds meer verhogen.
Huismerken zijn oorspronkelijk ontwikkeld om supermarkten een sterkere positie te geven bij prijsonderhandelingen met merkleveranciers. ‘Om consumenten voor zich te winnen, moesten huismerken goedkoper zijn dan merken’, legt Schreijer uit. Dat prijsverschil is mogelijk doordat huismerkfabrikanten minder hoeven te investeren in marketing en grote innovaties.
Ook de kwaliteit van huismerken is verbeterd. ‘Vroeger was de kwaliteit van huismerken vaak ondermaats, maar op dat gebied is er de afgelopen twee decennia een grote inhaalslag geweest.’ Bij sommige budgethuismerken zit het verschil nog wel in de ingrediënten, bijvoorbeeld doordat er minder aardbeien in de jam zitten.
De concurrentie tussen supermarkten is groot en de marges zijn laag. Daardoor proberen inkopers zo goedkoop mogelijk in te kopen. Bekende merken hebben daarbij soms een sterkere onderhandelingspositie. ‘Als je als merk groot en vooral bekend bent, heb je een iets betere uitgangspositie in de prijsonderhandelingen’, zegt Schreijer.
Toch kiezen steeds meer consumenten voor huismerken. Dat komt volgens Schreijer niet alleen door de prijs, maar ook doordat de meerwaarde van een merk niet altijd duidelijk is. ‘Consumenten betalen vaak te veel voor merkproducten omdat ze er een gevoel bij hebben.’ Huismerken zijn daarom vooral populair bij producten zoals conserven, pasta en keukenrollen.
Schreijer verwacht niet dat het prijsverschil snel kleiner wordt. ‘Het is aan merkfabrikanten om hun producten door middel van innovatie zodanig te verbeteren dat de consument de meerprijs ervoor over heeft.’
Onderstaand een videoreportage over hoe consumenten slim kunnen besparen nu A-merken duurder worden en budgetmerken goedkoper worden.