Amersfoort

Selecteer Pagina

Livemuziekcafés: populair, maar zonder subsidie

Livemuziekcafés: populair, maar zonder subsidie

Tegenwoordig zijn er veel dingen echt populair in de muziek en uitgaan scene. Festivals en clubs zijn enorm populair vooral onder jongeren. Maar hoe zit dat met livemuziek cafés, hoe populair zijn deze plekken, en wat is de impact van geen subsidie op dit soort cafés? Daarvoor spreek ik met twee livemuziek cafés: café Miles en café Pitchers.

Populariteit

Als je denkt aan wat tegenwoordig nou populair is qua muziek denk je vooral aan concerten of festivals, maar hoe zit dat met Livemuziek cafés? “Wij zien echt vooral een toename in populariteit, we zijn echt gegroeid sinds coronatijd” Vertelt Mathies medewerker van café Pitchers. “Livemuziek is ook echt voor jong en oud, soms zitten hier meisjes van twintig te luisteren en daarnaast paar gasten van zestig.’’

Maar hoe kijkt een ander muziekcafé naar de populariteit rond dit onderwerp? 200 meter verder van café Pitchers zit muziekcafé Miles, daar verteld Sebastiaan Mulder (coördinator van café Miles) over de populariteit rond live muziekcafés. “Ik denk dat live muziekcafés populair kunnen zijn onder jongeren, misschien nog wel meer dan festivals. Op festivals ken je vaak maar een paar headliners, terwijl jongeren bij plekken zoals Miles veel Top 2000-repertoire horen dat ze echt kennen, waardoor ze meer in zo’n avond worden opgezogen.”

Subsidie

Concertzalen, theaters en festivals krijgen (bijna) altijd subsidie. Die subsidie is uiteraard enorm belangrijk voor artiesten die betaald moeten worden, geluid en techniek wat geld kost. Maar Livemuziek cafés krijgen geen subsidie, hoeveel impact heeft dat? “Enorm verschil zou dat maken.’’ Verteld Sebastiaan Mulder. “Wij moeten echt rekening houden met dat we geen cent krijgen, en dat is soms best vreemd. We hebben bijvoorbeeld op zondagmiddag mooie concerten die gratis toegankelijk zijn, gericht op vaak 40 tot 50 man, en dan is het hartstikke gezellig, maar wij betalen de band een fatsoenlijke gage en daar maken wij nooit echt goed winst op gemaakt.”

Een belangrijke rol

Als je kijkt naar livemuziekcafés zie je dat ze belangrijk zijn in de muziek- en uitgaansscene, maar dat het niet altijd makkelijk is om ze draaiende te houden. Ze trekken een heel groot publiek en zorgen ervoor dat livemuziek populair blijft, voor jongeren tot oudere bezoekers. Tegelijk is het ook duidelijk dat het ontbreken van subsidie veel invloed heeft op hoe deze cafés werken. Ze moeten alles zelf betalen, terwijl kosten voor artiesten, techniek en organisatie gewoon doorgaan. Daardoor is het vaak lastig om winst te maken op live avonden, ook al zijn ze druk en gezellig. Toch blijven deze cafés bestaan omdat de eigenaren er veel passie voor hebben en omdat ze een plek bieden waar livemuziek als iets belangrijks wordt gezien.

 

Over de auteur

Julian Boorsma

Julian Boorsma: Mijn naam is Julian Boorsma, ik ben 19 jaar oud. Mijn woonplek is Muiderberg. Ik heb mijn havo-diploma gehaald op het Vechtstede College in Weesp. In mijn persoonlijke leven ben ik veel bezig met sport, muziek en wat er allemaal in de wereld speelt. Ik ben nu eerstejaars Journalistiek student op de Hogeschool Utrecht Ik als journalist vind het belangrijk dat iedereen gehoord wordt, ik ben dan ook op dit moment actief in Woerden (tot en met Januari) waar ik interviews en artikelen schrijf. Wat voor persoon ben ik? - Harde werker - Snel gemotiveerd Contact gegevens: - Julian.boorsma@student.hu.nl