De Bilt

Selecteer Pagina

Overstap busvervoer naar Transdev geen succes in gemeente de Bilt

Overstap busvervoer naar Transdev geen succes in gemeente de Bilt

bushalte station Bilthoven

DE BILT – De afgelopen weken lijkt het voor iedere busreiziger rondom de Bilt normaal: de bus is te laat of komt helemaal niet. Sinds Transdev halverwege december Qbuzz overnam, gaan er veel dingen mis. Buschauffeurs in de regio ervaren veel stress en irritaties bij reizigers lopen op. Provincie Utrecht, de opdrachtgever van het openbare vervoer, heeft eerder al maatregelen gedeeld en vakbond CNV stuurde een brandbrief.

Een probleem is de snelle invoering van elektrische bussen. Volgens Sep de Geus, buschauffeur in de regio, is de overstap in te korte tijd doorgevoerd. In de praktijk bleek dit niet succesvol. “Elektrisch rijden is niet iets wat je zomaar even invoert,” zegt hij. “Dat vraagt voorbereiding, goede planning en genoeg laadplekken.”

De chauffeur legt uit dat er vooral problemen zijn rondom het opladen van de bussen. Als een rit vertraging oploopt, verschuift ook de pauze. “Als je de pauze verschuift, is het laadmoment ook later. Dan kom je tijd tekort,” legt hij uit.

Otmar Linthorst, woordvoerder van Transdev, beaamt dit probleem. “Het probleem zit in de planning van de laadmomenten,” geeft hij aan. “Als een bus vertraging heeft, past het geplande laadmoment soms niet meer. Daardoor ontstaat een kettingreactie.” Voor reizigers in De Bilt betekent dit langere wachttijden.

Te strakke dienstregeling

Volgens De Geus ligt ook een deel van het probleem bij de dienstregeling, die te strak zou zijn opgesteld. “Er is bijna geen ruimte voor vertraging” geeft de chauffeur aan. “Als je in de ochtend vijf minuten achterloopt, kan dat later op de dag oplopen tot een halfuur.” Ook de vele aflossingen zorgen voor problemen. Dat zijn momenten waarop chauffeurs of bussen wisselen. “Elke afwisseling is een risico,” zegt De Geus. “Als één wissel niet goed gaat, loopt alles vast. Het is echt een domino-effect.”

Linthorst erkent dat het huidige schema in praktijk niet goed werkt. “Het aantal aflosmomenten is te hoog,” zegt hij. “Als een rit uitloopt, kan de volgende niet meer op tijd beginnen. Dat heeft gevolgen voor pauzes, wissels en het opladen van de bus.” Volgens de woordvoerder wordt er inmiddels gewerkt aan verbeteringen. “We nemen de signalen van chauffeurs serieus. Het was ons duidelijk dat aanpassingen nodig zijn, daarom zijn we gestart met een nieuw dienstenpakket.”

Boze reizigers

De vertragingen zorgen voor spanningen in de bus. Chauffeurs krijgen regelmatig te maken met geïrriteerde reizigers. “Wij zijn het eerste gezicht dat mensen zien. Als iets misgaat, krijgen wij de klachten. Terwijl wij er vaak niets aan kunnen doen,” geeft De Geus aan. Ook andere, anonieme, chaffeurs beamen dit. Volgens hen veranderd de sfeer in de bus. “Mensen zijn, terecht, sneller boos. Soms willen ze niet eens inchecken. Er ontstaan vaker discussies in de bus.”

Linthorst begrijpt die frustratie. “We snappen dat dit vervelend is voor reizigers én voor de chauffeurs,” geeft hij aan. “Niemand wil dat bussen te laat zijn. We doen er alles aan om dit zo snel mogelijk te verbeteren.”

 

 

 

 

Over de auteur

Simone Bosman

Ik ben Simone Bosman (2007) en ik kom uit Utrecht. Mijn havo heb ik afgelopen jaar afgerond en ik ben begin dit schooljaar met veel enthousiasme begonnen aan journalistiek op de HU. Als journalist ben ik vooral geïnteresseerd in persoonlijke verhalen, maatschappelijke problemen en de politiek. De komende weken maak ik nieuws in Houten, mocht u een tip hebben of mij willen bereiken kan dit via mijn mail: simone.bosman@student.hu.nl