WESTBROEK- De jeugd van de kerken in Westbroek en omliggende dorpen verkoopt deze week stroopwafels om geld in te zamelen voor oogzorg in arme landen. Met de actie wil de groep bijdragen aan operaties voor mensen die blind zijn door behandelbare aandoeningen. Volgens de jongeren draait de inzameling niet alleen om financiële steun, maar ook om betrokkenheid vanuit de dorpsgemeenschap.
De verkoopactie van dit jaar vormt een gezamenlijke activiteit van verschillende kerkelijke jongeren uit het dorp, dat onder de gemeente De Bilt valt. De opbrengst is bestemd voor het internationale medische hulpwerk van Mercy Ships, dat ziekenhuisschepen gebruikt om medische zorg te bieden op plekken waar zorg minder toegankelijk is.
Actie als verbindend moment
De jongeren gaan langs de deuren om Markus stroopwafels te verkopen. ‘We gaan eerst langs de deuren om de bestellingen op de nemen bij de mensen,’ vertelt Joëlle de Boer, een van de leden van de kerkelijke jeugdvereniging. ‘Vervolgens bezorgen we op een later moment de stroopwafels aan huis.’
Een groep van ongeveer 50 jongeren gaat langs de deuren om de stroopwafels te verkopen. ‘Het is altijd een beetje chaotisch aan het begin,’ vertelt Jaco Boshuis, een van de commissieleden van de jeugd binnen de kerk. ‘De kinderen worden verdeeld in groepjes en gebieden zodat de verkoop wat overzichtelijker wordt.’ Behalve huis-aan-huis verkoop is de kerk ook telefonisch beschikbaar om stroopwafels te bestellen.
De inzamelingsactie is geen op zichzelf staand initiatief. Binnen de kerkelijke gemeenschap worden vaker activiteiten georganiseerd om geld op te halen voor het goede doel. Dit jaar is er gekozen voor Mercy Ships en in het bijzonder de oogzorg die zij aanbieden. Toevoegend aan de stroopwafelactie wordt er over een aantal weken ook een sponsorloop gedaan om meer geld op te halen voor dit doel.
Meer dan geld inzamelen
De actie heeft volgens de organisatoren en deelnemers meerdere doelen. Naast het financiële aspect speelt bewustwording een rol. Door huis-aan-huis in gesprek te gaan, vertellen jongeren over het doel van de inzameling. ‘Sommige mensen weten niet dat blindheid in veel gevallen te voorkomen is,’ zegt een andere deelnemer. ‘Dat gesprek ontstaat nu wel.’
De doelen die gekozen worden hebben meestal ook een christelijke boodschap of worden vanuit het geloof uitgevoerd. Verschillende jongeren geven aan dat zij het belangrijk vinden om iets voor het goede doel te doen omdat ze dan bewuster bezig zijn met mensen die het minder goed hebben.
De opbrengsten van de stroopwafelverkoop en de sponsorloop gaat naar het oogzorgprogramma van Mercy Ships. Volgens Mercy Ships zijn ongeveer 80 procent van de oogaandoeningen, zoals staar, relatief eenvoudig te behandelen of te voorkomen met een simpele ingreep. Maar in sommige landen ontbreken de benodigde specialisten en medische voorzieningen. Donaties worden ingezet voor de operaties zelf, medische apparatuur en het opleiden van lokaal personeel. Via hun jaarverslag en persoonlijke verhalen van patiënten worden de resultaten weergegeven.
Met het verkopen van de stroopwafels worden de jongeren steeds bewuster van de situaties van anderen. Ook als het probleem ver weg lijkt. Volgens de organisatie achter de actie is dat precies de bedoeling. ‘We willen laten zien dat betrokkenheid niet ophoudt bij het dorp,’ zegt commissielid Boshuis. ‘Wat hier begint met een doos stroopwafels, kan ergens anders het verschil maken.’
Door de stroopwafelverkoop krijgt een dorpsinitiatief een internationale bestemming. Of het uiteindelijke bedrag groot of klein is, doet daar volgens hen niet aan af. ‘Iedere bijdrage telt,’ zegt Joëlle de Boer. ‘En het begint gewoon hier, in Westbroek.’
Een simpele stroopwafel kan een groot verschil maken. Jongeren uit Westbroek gaan langs de deuren om geld op te halen voor oogzorg in andere landen. Maar wat motiveert hen om zich in te zetten voor mensen die ze nooit hebben ontmoet?
