Hilversum

Selecteer Pagina

De Boekenweek is zichtbaar in de bibliotheek, ook zonder uitgebreid programma

De Boekenweek is zichtbaar in de bibliotheek, ook zonder uitgebreid programma

De bibliotheek in het zonnetje

De Boekenweek is in heel Nederland van start. Hoewel de bibliotheek anno 2026 almaar meer een maatschappelijke functie aanneemt, is De Boekenweek ook hier niet ontgaan. Ondanks een geringe deelname aan De Boekenweek blijft lezen in de bibliotheek op de ‘s-Gravelandseweg 55 populair. 

De bibliotheek heeft dit jaar geen uitgebreid Boekenweekprogramma op de planning staan. Op de eerste verdieping van de bibliotheek staat een thematafel, speciaal ingericht voor De Boekenweek, die op 11 maart van start is gegaan. De tafel is bekleed met een chique donkerrode kleur. Boven de tafel is een slinger opgehangen met de letters van De Boekenweek. Op de tafel zijn meerdere boeken te zien die verbonden zijn met het thema en de auteur van De Boekenweek van dit jaar: Hendrik Groen en ‘Mijn Generatie’.

‘De Boekenweek heeft in de bibliotheek vooral een aanwakkerend effect op de bezoekers’, aldus Alexander Lam, frontoffice medewerker van de bibliotheek. ‘Op het moment dat er aandacht aan boeken wordt besteed, creëer je ook animo voor lezen.’ Het lijkt erop dat aan animo geen gebreken zijn in de bibliotheek. Bezoekers bespeuren de kasten met de vele titels en auteurs. Het uitleenapparaat wordt om de minuut gebruikt door bezoekers die met een stapel boeken in de hand de deur uitlopen. De thematafel van De Boekenweek wordt uitgebreid bekeken door een mevrouw met een rode jas. Ze pakt het laatste boek van Hendrik Groen van de tafel en kijkt gemoedelijk verder rond.

De Boekenweek in de bibliotheek heeft, ondanks het aanwakkerende effect, een ander effect dan in een boekenwinkel. Lam, die in het verleden werkzaam was in een boekenwinkel, kan het verschil goed duiden. ‘Het grootste verschil is dat je in een boekenwinkel als lokkertje het boekenweekgeschenk meekrijgt. Ook hangt er ieder jaar een lijst aan titels die goed bij het thema passen. Bij boekenwinkels zijn die altijd beschikbaar, bij de bibliotheek is het nog maar de vraag of we alle titels in handen kunnen hebben’.

Het thema ‘Mijn Generatie’ sluit goed aan bij het publiek van de bibliotheek. De kinderboekenafdeling vult zich met gelach van kinderen die luisteren naar verhalen, die hun ouders voorlezen. De oudere bezoekers maken een praatje met elkaar in het leescafé of lezen rustig de krant. Zelfs tieners zijn in grote getalen aanwezig in de bibliotheek om samen huiswerk te maken. Zo is het thema van De Boekenweek zichtbaar in de bibliotheek en kan het zelfs als een verbindende factor werken.

De maatschappelijke en sociale functie van de bibliotheek wordt steeds prominenter. Het imago van de strenge bibliothecaresse vervaagt met de tijd mee geeft Lam aan. ‘De focus ligt tegenwoordig op het verspreiden van kennis.’ De posters bij binnenkomst bevestigen de hedendaagse focus. De posters variëren qua activiteiten en cursussen. Van hulp bij digitale vaardigheden tot lezingen en een cursus botanisch tekenen.

Maic Oudejans is regelmatig in de bibliotheek te vinden en vindt het vooral een fijne plek om ‘gewoon te kunnen zijn’. ‘Ik weet niet of dat “gewoon zijn” onder een maatschappelijke functie valt, maar ik heb er in ieder geval erg

Over de auteur

Tessel Keizer

Tessel Keizer (Amsterdam, 2002) studeert Journalistiek aan de Hogeschool Utrecht. Op het moment maakt ze nieuws over Amersfoort voor SvJ Media. Haar interesses liggen bij muziek en culturele journalistiek.