Houten

Selecteer Pagina

Manifestatie Vluchtelingen Welkom in Houten: Koos Koster zet zich in

Manifestatie Vluchtelingen Welkom in Houten: Koos Koster zet zich in

Stel je voor: op een dag breekt er oorlog uit in Nederland. Door jouw geloof, afkomst of politieke overtuigingen loop jij gevaar. Daarom vlucht jij naar een ander land, waar jij probeert om een nieuw leven voor jezelf op te bouwen.

Houtenaar Koos Koster zet zich in voor mensen die dit daadwerkelijk overkomt. Dit deed hij onder andere zaterdag 4 oktober bij de manifestatie ‘Vluchtelingen Welkom In Houten’. Bij deze manifestatie was een opkomst van ongeveer 400 mensen, volgens de organisatie. Koster vertelt dat zijn positie bij de manifestatie voornamelijk was om mensen goed voor te lichten en feiten en cijfers duidelijk te maken, hiervoor hebben zij ook een website opgericht. Dit is vluchtelingenwelkomhouten.nl.  

Naast dat hij actief was bij deze manifestatie zet hij zich in voor verschillende vluchtelingenorganisaties. Hij is namelijk vrijwilliger bij VluchtelingenWerk, Thuis gevers, dat is de kerkelijke organisatie die vluchtelingen opvangt en maaltijden organiseert, en hij vangt vluchtelingen thuis op met ‘Takecarebnb’, een organisatie die statushouders helpt die nog geen huis hebben. Hiernaast is hij lid geweest van de actiegroep ‘Houten Hub’, met deze actiegroep wilden zij een project opzetten waarbij ze vluchtelingen en jongeren samen huisvesten, dit project is echter uiteindelijk niet doorgegaan.

 

Waarom is deze manifestatie in Houten georganiseerd en wat wilt u hiermee bereiken – richting inwoners en het gemeentebestuur?

“Ik denk dat Houten dit aankan, dat AZC.”, zegt Koster. Koster is ook gemotiveerd te spreken over hoe Houten dit heeft gedaan in het verleden: “Er zijn mensen die zijn bang, dat er zo 337 mensen bij komen in Houten, in een AZC. Houten heeft in het verleden heel veel soorten vluchtelingen opgevangen, bijvoorbeeld Soedanezen in eind vorige eeuw. Maar ook 171 mensen uit Syrië, die werden helemaal welkom geheten en dat heeft Houten gedaan. De gemeente Houten vangt elk jaar 75 statushouders op en er zijn een hele boel Oekraïners in Houten.”

Hiernaast zegt Koster ook dat het beeld te negatief is, en dat er juist veel mensen willen helpen. “Er zijn een hele hoop mensen hier, en dat zag je hier, die positief zijn, die willen helpen, die taal willen geven, die vluchtelingen wegwijs willen maken in Nederland.”, benadrukt hij.

Koster spreekt ook over wat hij wil bereiken tegenover de inwoners: “Als je vluchtelingen spreekt, zie je dat het helemaal geen mensen zijn in de criminaliteit zijn. Die mensen gaan studeren, die willen een baan, die willen een toekomst hier in Nederland.”

 

Wat zou u willen zeggen tegen de inwoners die kritisch of bezorgd zijn over de komst van een AZC in hun buurt?

“Het belangrijkste vind ik dat in de praktijk mensen achteraf zeggen “Ik merk er eigenlijk weinig van”.”, vertelt Koster. Hij spreekt over dat hij hoopt dat tegenstanders wat rustiger worden en dat als er een AZC komt, ze merken dat het helemaal niet zo gevaarlijk is als zij denken. Hierover zegt hij dan ook dat er veel gepraat wordt over criminaliteitscijfers: “De criminaliteit onder asielzoekers is helemaal niet hoger dan onder Nederlanders, en zeker niet hoger dan onder voetbalsupporters.”

 

Wat is de boodschap die jullie met deze manifestatie willen uitdragen?

“Vluchten doe je niet zomaar.”, is het eerste wat Koster hierop te zeggen heeft. Daarnaast zegt hij het belangrijk te vinden dat vluchtelingen een warm welkom krijgen, “Het is al moeilijk genoeg om te integreren, om die ongelofelijk moeilijke Nederlandse taal te leren als je Arabisch spreekt, dus wees welkom.” Hij erkent ook dat de veiligheid en orde een gesprekspunt is, maar dat de reden dat zij hier staan te maken heeft met de welkomstkant: “Die willen wij heel erg onderstrepen.”

 

Wat betekent ‘welkom’ voor u persoonlijk?

“Welkom betekent dat je aan die persoon laat zien dat die welkom is, en dat je hem soms aan de hand meeneemt.”, is Koster zijn antwoord. Hij laat ook zien dat hij hier zelf ook veel initiatieven in neemt: “Wij hebben mensen in huis gehad en dan liet je dat zien. Hoe ziet Houten er uit? Gaan we samen winkelen? We gaan samen fietsen.” Koster spreekt ook over hoe hij nog steeds contact heeft met mensen die hij onderdak heeft geboden, “Wij gaan samen af en toe thee drinken en zij komen bij ons een keertje eten, en dat is welkom. Ze zijn gewoon onderdeel geworden van onze maatschappij.”

 

Milan Szymkowiak was aanwezig op locatie en schetst een beeld van de sfeer tijdens de manifestatie. Hij ging op zoek naar wat de deelnemers, maar ook de tegendemonstranten te zeggen hadden. 

 

 

Over de auteur

Josefien Gaemers

Ik ben Josefien Gaemers, ik ben 18 jaar en eerstejaars student journalistiek aan de Hogeschool Utrecht. Ik woon in Oegstgeest en ben daar ook geboren en getogen. Ik had het daar altijd heel erg naar mijn zin maar sinds kort heeft Utrecht toch mijn hart veroverd. Ik ben journalistiek gaan studeren omdat ik schrijven altijd al heel leuk vond, Nederlands was dan ook mijn favoriete vak op de middelbare school. Daarnaast zat ik op de basisschool ook in de schoolkrant. Hoewel ik toen heel jong was heb ik wel hele leuke herinneringen er aan. Op het moment ben ik aan het werk in Houten, waar ik stukjes schrijf over lokaal nieuws, dit is nog af en toe even goed zoeken, maar het lukt steeds beter! Mijn interessegebied rondom schrijven ligt voornamelijk rondom evenementen of juist politiek. Tussen mijn middelbare school en studie heb ik nog een tussenjaar gehad. Dit ben ik begonnen met een maand interrailen door Europa met een vriendin. Daarna heb ik na een paar maanden hard werken besloten om de zon op te zoeken; ik ben een half jaar naar Australië geweest en nog twee maanden naar Vietnam en Thailand geweest. Hier heb ik voornamelijk geleerd om zelfstandig te zijn en om snel dingen te kunnen regelen op een creatieve manier. In mijn vrije tijd hou ik er van om veel met vrienden te zijn en sociaal bezig te zijn. U kunt mij bereiken via josefien.gaemers@student.hu.nl of +31624486185