LEIDSCHE RIJN CENTRUM- In de theaterzaal van de CultuurCampus komen bewoners, muzikanten en organisaties samen voor Ritme van de Buurt. Een project dat volgens de organisatie vooral draait om verbinding. Tijdens de sessie komen mensen bij elkaar door muziek, ongeacht achtergrond of ervaring.
Ritme van de Buurt is een nieuw concept. Drie groepen maken samen een programma voor hun buurtgenoten. Ze spelen verschillende nummers, van meezingers tot ritmische composities.
Op het podium staan geen bekende artiesten, maar lokale groepen. Zo zijn de Vocal Arts Academy en de Dutch Percussion Community aanwezig. Daarnaast was ook de Buurtband aanwezig. In het publiek zitten vooral buurtbewoners, familieleden en vrienden van de muzikanten. Sommigen klappen mee, anderen zingen voorzichtig mee wanneer de songteksten op een scherm verschijnen. Er zat geen hoofd stil tijdens het concert.
De samenwerking is de missie van Cultuur 19, zo willen ze de buurt verbinden. ‘Wij maken een programma met de buurt,’ vertelt Laura Machielse, programmamaker van Ritme van de Buurt. ‘We brengen mensen samen die hier huren en iets doen met muziek en ritme.’ Het idee kwam doordat Cultuur 19 hun theaterzaal met hun beschikbare budget zo beter kunnen programmeren.
Ook hoopt Cultuur 19 zo meer buurtbewoners naar hun theater te trekken. We willen veel meer aantrekken en laten zien dat mensen in de wijk hier ook naartoe kunnen,’ zegt Machielse. ‘We hopen dat steeds meer mensen ons gaan vinden.’
Dat gevoel wordt bevestigd door muzikanten van het concert. Arno van den Heuvel, lid van de Drum Percussion Community, ervaart het project als meer dan alleen een optreden. ‘Het is een uitlaatklep, fantastisch om te doen,’ zegt van den Heuvel. Volgens hem overstijgt muziek sociale verschillen, ‘Of je nou een zoon van een advocaat bent of van een straatveger het verbindt alle mensen bij elkaar.’
Ook in het publiek was die verbinding zichtbaar, al is dat niet altijd vanzelfsprekend. Ellie Hendriks is een bezoeker die mogelijke samenwerkingen wilde verkennen, ze ziet vooral de potentie. ‘Je ziet hier dat je verschillende disciplines hebt. Dat brengt ook verschillende publiek met zich mee,’ zegt ze. Wel meldt ze dat ze zonder doel al gauw niet zou gaan. ‘Meestal komt het er niet van om zelf dit soort evenementen te bezoeken.’
Juist dat maakt Ritme van de Buurt interessant. Er is geen sprake van fysieke verbinding in het publiek, maar toch doet iedereen mee. ‘Doordat ze samen muziek maken, hebben ze toch een plek waar ze samen komen.’ zegt Laura Machielse.
Met plannen om het project verder uit te bouwen, zet het project een stap richting een hechtere wijk. Niet door fysieke verbinding met grote woorden, maar door samen te zingen, spelen en luisteren.