Politiek zet zich in voor online veiligheid politici. ‘Als ik een bedreiging online kreeg was er geen aanspreekpunt’

Politiek zet zich in voor online veiligheid politici. ‘Als ik een bedreiging online kreeg was er geen aanspreekpunt’

Vrouwelijke politici spreken over hun online haat ervaring

Volgens het Openbaar Ministerie (OM) is het aantal meldingen van bedreigingen jegens politici in tien jaar ruim verdubbeld. In 2015 ging het om 200 meldingen waarvan 92 strafbaar, vorig jaar ging het om maar liefst 493 meldingen waarvan 356 strafbaar. Verschillende politici hebben zich uitgesproken over de online haat waarmee ze geconfronteerd worden. Volgens Adda van Zanden, voorzitter vrouwennetwerk Volt, krijgen hun jonge fractievoorzitters enorm veel voor hun kiezen.

Vanwege deze toename aan bedreigingen gericht naar politici werd er dinsdag 3 maart een protocol gepresenteerd door Stichting stem op een Vrouw. Het protocol heet: ‘Veilig online zichtbaar in de politiek’. Verschillende politieke partijen werken mee aan de plannen. Dit is de eerste keer dat negen politieke partijen samen afspraken maken over het voeren van intern beleid gericht op het herkennen, voorkomen en tegengaan van online haat tegen politici.

Lokale politici worden regelmatig geconfronteerd met online haat. Over twee weken vinden de gemeenteraadsverkiezingen plaats, daarom komen de protocollen op het juiste moment vertelt Devika Partiman, directeur Stem op  een Vrouw. ‘Zo’n tienduizend politici zullen opnieuw de gemeenteraad ingaan, het voelt als een goed moment om dit nu te doen. We hopen dat de politiek voor hun een stuk veiliger is.’

Sharon Dijksma, voorzitter Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en burgemeester Utrecht, is blij dat veiligheid van politici aan de kaak wordt gesteld. ‘Het is heel duidelijk waarom dit nodig is,’ reageert ze. ‘Veiligheid van politici is een ongelooflijk belangrijk thema, maar ook in het bijzonder bij de politiek wanneer je ziet wat vrouwen over zich heen krijgen.’

De vorm waarin online haat jegens politici zich voordoet verschilt per gender en etniciteit blijkt uit onderzoek van Isabelle van der Vegt. Mannelijke politici ervaren bedreiging met haatdragende aard. Vrouwelijke politici met een etnische minderheidsachtergrond ervaren de heftigste bedreigingen. Kijk hieronder welk verschil de protocollen moeten maken in online veiligheid van politici.

Over de auteur

Ryan Koster

Ryan Koster (2005) is eerstejaars student journalistiek aan de Hogeschool Utrecht. Hij komt uit Tempel, een klein buurtschap in Reeuwijk. Hij koos voor deze studie omdat hij denkt daar een skill set te kunnen leren die bij hem past en waar hij wat mee kan in de toekomst. Zijn ambitie is om later te werken in de sport of kunst & cultuur journalistiek. Hij is in het afgelopen jaar werkzaam geweest als vrijwilliger bij de lokale omroep BR6.