De Nederlandse Spoorwegen (NS) mogen vanaf aankomend voorjaar beginnen met een proef waarbij buitengewoon opsporingsambtenaren (boa’s) een wapenstok mogen dragen. Dat heeft het ministerie van Justitie en Veiligheid besloten, meldt de NOS. Het gaat hierbij om 75 medewerkers van de afdeling Veiligheid en Service. Deze NS-boa’s helpen niet alleen reizigers met hun vragen, maar grijpen ook in bij agressie in de treinen en op het station. Tot nu toe beschikten zij over handboeien en een bodycam, maar geen verdedigingsmiddel zoals een wapenstok.
De NS was jarenlang terughoudend, uit angst dat het gebruik van een wapenstok juist tot meer agressie zou leiden. Toch stijgt het aantal incidenten met fysiek geweld al jaren, wat de noodzaak tot extra bescherming vergroot. In 2024 waren er ruim 1.095 meldingen van agressie tegen NS-personeel. Dit was een stijging van vijf procent ten opzichte van het jaar ervoor.
Ook NU.nl meldt dat de proef twee jaar zal duren. Bij welke trajecten de wapenstokken precies gebruikt gaan worden, is nog niet bekend.
Tegelijkertijd laat deze ontwikkeling zien hoe zwaar het werk van NS-boa’s is. Zij zorgen dagelijks voor orde en veiligheid. Dit gebeurd vaak in lastige en soms gevaarlijke situaties. Het beroep krijgt echter weinig aandacht, terwijl boa’s een cruciale rol spelen in het behouden van de veiligheid in het openbaar vervoer.
Een ander onbelicht beroep binnen de OV is dat van de conducteur. In deze audioreportage wordt reizigers gevraagd wat zij denken dat een conducteur allemaal doet.
