MAARSSENDORP- Een grote kastanjeboom die aan de Sportparkweg in Maarssendorp groeide, is plotseling geveld. De boom is zonder aankondiging ‘s nachts gekapt.
De kastanjeboom na het kappen. Foto’s: google street view – Zack Filippo
De boom was meer dan 20 meter hoog, sinds 8 augustus is het een klein stompje. Vaak krijgen bomen pas een beschermde status als ze meer dan 80 tot 100 jaar oud zijn. Ook kunnen bomen monumentale status krijgen als ze bijvoorbeeld bijzondere flora of fauna herbergen, heel zeldzaam zijn of een beeldbepalende rol spelen voor de omgeving. In Maarssen staan meer dan honderd monumentale bomen geregistreerd. We spraken een buurtbewoner op 10 september, die beweerde dat de boom geveld was door een projectontwikkelaar.
We namen contact op met de gemeente Stichtse Vecht, die reageerde als volgt: “De boom staat op particulier terrein en is niet van de gemeente. De gemeente heeft dus ook geen opdracht gegeven voor het kappen. In dit geval was geen kapvergunning nodig. Als een boom geen monumentale status heeft of als het omgevingsplan geen bescherming biedt tegen kap, is er geen wettelijke grond om het kappen van de boom tegen te houden. Omdat er geen sprake is van een kapvergunning, kan het opleggen van een herplantplicht ook niet worden toegepast. Daarom is het ons niet bekend of in het plan sprake is van herplant.”
De buurtbewoners uitten hun ongenoegen op Facebook: “Was een prachtige kastanjeboom, ging altijd met de kinderen kastanjes rapen daar,” zei Dewi Klarenbeek, inwoner van Maarssenbroek, op 22 augustus. Op de plaats van de boom komt een nieuw flatgebouw, dat onderdeel uitmaakt van een aantal bouwprojecten in Maarssen waarbij een grote hoeveeleheid koopwoningen, middenhuurwoningen en sociale huurwoningen gebouwd zullen worden. Of er plannen zijn om de oude bomen van Maarssen een beter beschermde status te geven, is niet bekend.