Tijdens de Recharge Earth convention en expo in Rotterdam Ahoy worden de plannen besproken voor de toekomst van de energietransitie. Met de verkiezingen die er op 29 oktober 2025 aan gaan komen wordt er weer nieuw leven in een al bruisende sector geblazen. Maar wat zijn nou eigenlijk de plannen van de politiek voor de energiesector? En eigenlijk nog belangrijker: Wat zijn de plannen van de politiek voor de energietransitie
Volgens een combinatie van de meest recente landelijke peilingen van Ipsos, Verian en EenVandaag is de grootste partij de PVV. Dit gevolgd door GroenLinks/PVDA, die dan op hun beurt kort gevolgd werden door het CDA van Henri Bontenbal. In de partijprogramma’s van de twee grootste partijen in Nederland zie je duidelijk dat ze een andere visie op de energietransitie hebben. In het partijprogramma van de PVV staat dat zij uit het Klimaatakkoord van Parijs willen stappen. Ook zijn ze tegen wind- en zonne-energie en willen ze de gaskraan in Groningen dichtdraaien. Daarnaast willen ze ook niet gaan inzetten op subsidies voor de energietransitie
Recht tegenover deze plannen staat Groenlinks/PVDA. In hun partijprogramma hebben ze een erg ambitieus energiebeleid. Zo willen zij juist erg gaan inzetten op subsidies om de energietransitie te versnellen. Ook willen zij erg gaan investeren in zon- en windenergie. Iets waar de PVV volledig op tegen is. Je kan dus zeggen dat er in de top van de politiek in de twee grootste partijen nogal anders wordt gekeken naar de energietransitie.
Dit verschil ziet ook Benny Roelse, een directeur bij Fakton Energy. Ook is hij adviseur op het gebied van duurzame energievoorziening. Volgens Roelse zijn de plannen voor de energietransitie erg belangrijk. Maar er zijn ook andere punten waar we op moeten focussen. ‘’Mensen moeten zich bewust zijn dat we die energietransitie moeten doormaken en dat dit ook leidt tot niet alleen maar een duurzaam energiesysteem. Maar ook dat de plannen leiden tot een duurzame leefomgeving voor, niet alleen nu, maar ook voor de toekomst. En dat is misschien wel het allerbelangrijkst’’
Als de uitslag van de verkiezingen bekend is gaat er dus veel veranderen in de energietransitie sector. De vraag is alleen: Naar welke kant?
Verslaggever Coen Jansen ging voor een reportage langs op de Recharge Earth convention en expo om de sfeer te proeven. Maar toch vooral om een vraag te beantwoorden, namelijk: Waarom ligt de bewustwording over de inhoud van de energietransitie zo laag?