50 jaar Marathon van Amsterdam. Een wereld van verschil.

50 jaar Marathon van Amsterdam. Een wereld van verschil.

Een deelnemer in de training voor de Marathon van Amsterdam.

Aankomend weekend vindt de 50ste editie van de Marathon van Amsterdam plaats. Samen met de 750ste verjaardag van de stad Amsterdam is het dus dubbel feest. Voor de jubileumeditie is er een uitgebreid programma met een recordaantal deelnemers. De Marathon van Amsterdam heeft zich ontwikkeld tot een van de grootste marathons van Europa, maar dit was niet altijd zo. Want wat is er eigenlijk allemaal veranderd in de afgelopen 50 jaar?

In 1975, bij de allereerste officiële jaarlijkse marathon stonden er 300 deelnemers op een plek die voor altijd verbonden zal zijn aan de Marathon van Amsterdam, namelijk het Olympisch Stadion. Dit was destijds een landelijk record. Vroeger was het gehele evenement alleen de marathon zelf. Dit is nu veranderd. Er zijn meerdere evenementen verspreid over het hele weekend, zoals een halve marathon, 7,5 km en een Kids Run. Dit laat de organisatie weten op hun website. Aan het gehele weekend gaan, volgens organisatie Le Champions, nu wel tweehonderd keer zo veel mensen meedoen dan aan de marathon in 1975. Ook zijn er in vergelijking met toen veel meer buitenlandse renners op de deelnemerslijst te vinden. Volgens sporthistoricus Wim van Hevert moeten we de marathon zoals we hem nu kennen en die van 1975 overigens niet gaan vergelijken: Maar die eerste marathon moet je niet vergelijken met de moderne marathons met hoge startgelden, winstpremies en duizenden recreanten. Het zijn andere tijden,” aldus wedstrijddirecteur René Wit.’

Ook het parcours is in de afgelopen tijd erg veranderd. Zo gaat de hedendaagse route veel meer langs Amsterdamse hotspots, denk aan: de Amstel, het Rijksmuseum en ook wordt er twee keer door het Vondelpark gelopen. Daarnaast is er verandering in de keuze van wegen, straten en paden, deze moeten veel vlakker en sneller zijn. Dit allemaal om de snelheid te bevorderen. Er waren plannen om nog een gedeelte van de marathon door het oude centrum te laten gaan, maar deze zijn door organisatorische redenen niet doorgegaan, laat NH Nieuws weten. “Nu lopen we eigenlijk tegen de maximale capaciteit van de gemeente en de hulpdiensten aan”, zegt wedstrijddirecteur René Wit. “Dat maakte het onmogelijk om een marathon met een nieuw parcours te organiseren,’’ aldus de Wit. In 2026 gaan, volgens organisator Le Champion, de plannen voor een nieuw parcours wel door.

Aankomend weekend is dus de 50ste editie van de Marathon van Amsterdam, maar dit was niet de eerste marathon in Nederland. De eerste echte Amsterdams georganiseerde marathon was in 1916. Deze loop begon en eindigde in het Sportpark recht tegenover de latere locatie van de huidige startplek: het Olympisch stadion. De eerste editie van de Marathon van Amsterdam, zoals we hem nu kennen, is volgens de organisatie van de marathon, georganiseerd door Ger van Nasse van atletiekclub AV’23 en de gemeente Amsterdam

In Amsterdam staan dit weekend ook veel deelnemers aan de start die voor het eerst een marathon lopen. Voornamelijk voor deze groep renners ligt een blessure, tijdens of in de voorbereiding naar de marathon, erg op de loer. Want hoe doe je dat nou eigenlijk: Voor het eerst een marathon lopen zonder geblesseerd te raken? Verslaggever Coen Jansen ging langs bij olympiër en Nederlands kampioen op de marathon, Anne Luijten, Runfluencer Joep Toebes en fysiotherapeut Rik van Til. De reportage is hieronder te beluisteren.

 

 

Over de auteur

Coen Jansen

Hé, ik ben Coen Jansen. 18 jaar oud en ik kom uit het prachtige Den Hoorn. Begin 2024 heb ik mijn havodiploma gehaald op het CLD Molenhuispad in Delft. Als journalist ben ik erg geïnteresseerd in het verhaal achter het nieuws. Hier ga ik de komende jaren op de Hogeschool Utrecht dan ook veel over schrijven en maken. Mijn interesses bestaan uit: sport, maatschappij en eigenlijk alles wat met media en nieuws heeft te maken. Bent u op het hoogte van het laatste nieuws en heeft u de leukste scoops? Mijn email staat altijd open voor de laatste nieuwtjes. Neem gerust contact op met: coen.jansen@student.hu.nl