Vandaag op vrijdag 3 oktober is het 451 jaar geleden dat Leiden werd bevrijd van de Spaanse belegering. Elk jaar wordt er op de bevrijdingsdag zelf een groot feest gevierd onder de naam Leidens Ontzet. Het is een belangrijke dag voor de sleutelstad. Onder het genot van traditionele maaltijden zoals hutspot en haring met wittebrood wordt de dag ingeluid. Ook is er elk jaar een festival en een grote Leidse kermis. Helaas is er op het gebied van veiligheid rondom kermissen nog veel te doen.
De hele stad staat al weken in het teken van deze ene dag. Zo kan je gratis een bordje hutspot op Leiden Centraal meenemen. Ook heeft de gemeente Leiden besloten om op bepaalde plekken toegangspoortjes neer te zetten in het centrum van de stad tegen de verwachte drukte. Dit laat de stad weten op hun Instagram account. Voor alle verwachte drukte neemt de NS ook maatregelen. Treinen naar Rotterdam en Haarlem worden langer gemaakt zodat alle feestvierders op tijd weer thuis kunnen komen. Daarnaast kan je vlak buiten het Centraal Station een echte Haring Meester worden. Door te gaan blikwerpen met nep-haringen kan je de titel bemachtigen. Het Leidens ontzet betekent veel voor de Leidenaren. Docente Jonina Olij is een echte Leidenaar en heeft mooie herinneringen aan eerdere edities: ‘’Vanaf ons huis in de Mecklenburgerstraat liepen we elk jaar naar de kermis. Samen met onze moeder keken we naar de grote optocht. Ook liep ik elk jaar mee met de Taptoe, bij de majorette’’.
Ook is er elk jaar een grote kermis die al sinds 1886 wordt georganiseerd, volgens de 3 oktober vereeniging. Helaas is er op het gebied van kermissen, waaronder die van het Leidens ontzet, de afgelopen periode veel te doen op het gebied van onveiligheid en onrust. Om te kijken wat voor veiligheidsmaatregelen de Leidse kermis neemt doet verslaggever Coen Jansen een live-interview hierover op de kermis zelf. Het interview is hieronder te beluisteren.