Racisme in het vrouwenvoetbal vaak onzichtbaar

Racisme in het vrouwenvoetbal vaak onzichtbaar

Hoewel het vrouwenvoetbal wereldwijd steeds populairder wordt, blijft racisme binnen deze sport vaak onzichtbaar. In Nederland had de KNVB in 2015 137.525 vrouwelijke leden, en dit aantal is sindsdien verder gestegen. Toch zijn spelers met een niet-westerse achtergrond ondervertegenwoordigd, zowel op het veld als in de media. Deze ongelijkheid is niet zomaar ontstaan; het is het resultaat van diepgewortelde patronen en regels binnen de sportcultuur die al tientallen jaren bestaan.

Martine Prange is expert op het gebied van filosofie, gender, racisme en sport. Ze is hoogleraar Filosofie van mens, cultuur en samenleving aan Tilburg University en voormalig professioneel voetbalspeelster. Daarnaast schrijft ze columns in de Volkskrant over sport, media en inclusie. Door haar combinatie van academische kennis en praktijkervaring biedt ze een unieke blik op racisme in het vrouwenvoetbal. Prange benadrukt dat racisme vaak subtieler is dan bij het mannenvoetbal. Ze stelt: “In het vrouwenvoetbal is racisme vaak minder zichtbaar, maar daarom niet minder schadelijk. Het is belangrijk om zowel de zichtbare als de subtiele vormen van uitsluiting te erkennen en aan te pakken”. Volgens haar manifesteert uitsluiting zich niet alleen in openlijke discriminatie, maar ook in impliciete vormen, zoals een gebrek aan diversiteit in leiderschapsposities of in de keuzes van wie er in de media zichtbaar is.

Media en beeldvorming

Prange wijst ook op de rol van media in het versterken van stereotypering: “De manier waarop spelers van kleur in de media worden gepresenteerd, draagt bij aan hun marginalisatie in het vrouwenvoetbal. Het is essentieel om deze representatie kritisch te bekijken en te verbeteren”. Deze observatie laat zien dat racisme niet alleen op het veld voorkomt, maar ook in hoe sporters worden weergegeven. Minder evenwichtige mediarepresentatie beperkt de zichtbaarheid en invloed van spelers met een diverse achtergrond.

Naar een inclusieve sportcultuur

Om racisme in het vrouwenvoetbal effectief aan te pakken, is samenwerking nodig tussen spelers, coaches, bestuurders en media. Beleidsmaatregelen zijn belangrijk, maar echte verandering begint bij bewustwording en een cultuur waarin diversiteit wordt gewaardeerd. Pas dan kan het vrouwenvoetbal een echte afspiegeling van de samenleving worden.

In de radio-uitzending van donderdag 16 oktober spraken we met Agnes Elling, onderzoeker bij het Mulier Instituut, over de groeiende aandacht voor het vrouwenvoetbal. Ze deelde haar inzichten over hoe de media bijdragen aan de zichtbaarheid van de sport, maar ook waar nog kansen liggen om het vrouwenvoetbal gelijkwaardiger te behandelen ten opzichte van het mannenvoetbal.

Over de auteur

Skip de Jong

Skip de Jong (2004) is geboren in Warmenhuizen een dorp in de kop van Noord-Holland. Na de havo is de passie voor de journalistiek begonnen. Met zijn nieuwsgierigheid en kritische blik weet hij het nieuws gepassioneerd over te brengen.