Nieuwe Formule 1 regelement zorgt voor innovatie en aanpassingen bij teams

Nieuwe Formule 1 regelement zorgt voor innovatie en aanpassingen bij teams

Bron: Pixabay

In maart 2026 begint het nieuwe seizoen van Formule 1. Met de ingang van het nieuwe regelement, zijn er veel veranderingen binnen de sport. De voertuigen en strategieën zijn volledig aangepast. Nog nooit eerder heeft er zo een verandering plaatsgevonden binnen de sport.

Het nieuwe reglement in de Formule 1 heeft alles veranderd: auto’s zijn smaller, korter en lichter, rijden op duurzame eigengemaakte brandstoffen, hebben deels elektrische motoren en een volledig opnieuw ontworpen aerodynamica. Voor de teams betekent dit dat ze eigenlijk helemaal opnieuw moeten beginnen.

Amber Brantsen, Formule 1 presentatrice, legt uit: ‘Eigenlijk wordt alles anders. Iedereen begint vanaf nul. Dit is de grootste wijziging in de Formule-1 in jaren.’ De teams zijn vorig jaar al begonnen met het ontwerpen van hun nieuwe auto’s. Ze beginnen met nieuwe computermodellen, windtunneltests en schaalmodellen om te controleren of alles werkt. Dit van de downforce tot het volledig nieuwe concept.

‘Reken maar dat er keihard aan gewerkt is,’ zegt Brantsen. ‘Een paar weken geleden waren ze in Barcelona drie dagen achter gesloten deuren aan het testen. Dat gebeurt bijna nooit en geeft aan hoe groot de omslag is geweest.’

De FIA heeft ook de startprocedure van de race aangepast, omdat de veranderingen zo ingrijpend zijn. Brantsen benadrukt: ‘Zeker in aanloop naar komend weekend, moeten we zien of de auto’s het volhouden. Je kunt zoveel simuleren, maar het moet zich ook laten zien op de baan.’

Tussen de testweek en de eerste race is weinig tijd voor aanpassingen. De teams kunnen alleen kleine instellingen veranderen. De grote verbeteringen kosten maanden. Sommige teams, zoals Aston Martin, hebben moeite met hun nieuwe auto. Andere teams zoals Williams hebben hun de test hebben overgeslagen, omdat ze nog niet klaar waren.

‘De testdagen hebben de teams enorm geholpen,’ zegt Brantsen. ‘Ze konden verschillende dingen uitproberen en veel data verzamelen voor de start in Australië.’ Het nieuwe reglement zorgt dus niet alleen voor technische vernieuwing, maar ook voor een strategisch inzicht voor de teams. Brantsen sluit af: ‘Best wel spannend, want elk team moet nu echt laten zien wat ze kunnen.’

In het onderstaande fragment legt Formule 1 analist Allard Kalf uit hoe de teams bezig zijn met voorbereidingen voor het aankomende raceweekend.

Over de auteur

Noa Menheere

Noa Menheere is student aan de School voor Journalistiek in Utrecht. Ze is geboren op 14 februari 2007. Nu woont ze voor haar studie op kamers in Utrecht. Haar grote droom is om later als verslaggever bij de Formule 1 te werken. Momenteel werkt ze bij GrandPrix Radio. Andere interesse gebieden van Noa zijn misdaad en cultuur. Hier wil ze zich in verdiepen en meer over leren tijdens haar studie. Ze kijkt er naar uit om deze studie te volgen en is gemotiveerd om haar doelen te bereiken.