Windenergie is niet duurzaam, vindt Lidewij de Vos. Dit vermeldde zij tijdens een toespraak. Dit onderbouwde zij door te stellen dat windenergie onvoorspelbaar is: als het niet waait, wordt er geen energie opgewekt, dus er is altijd een back-up nodig. Volgens haar moeten we allemaal overschakelen naar aardgas, omdat dit betrouwbaarder is en wij daardoor minder afhankelijk zouden zijn van het buitenland. Lidewij de Vos vindt windenergie niet duurzaam, zo meldde zij tijdens een toespraak.
Bewering
Windenergie is niet duurzaam.
Oordeel
Onwaar.
Bron van de bewering
Het is niet duidelijk waar de claim vandaan komt. Lidewij de Vos zei tijdens een uitspraak dat windenergie niet duurzaam is, dat als het niet waait er geen energie opgewekt wordt en dat er op dat moment elektriciteit gehaald moet worden uit bruinkoolcentrales in Duitsland.
Zij meldde wel in haar uitspraak dat TenneT, de onafhankelijke beheerder van het hoogspanningsnet in Nederland, volgens haar bekend heeft gemaakt dat wij in 2030 zonder stroom zouden zitten. In haar uitspraak wordt verder geen bron genoemd en wanneer er contact wordt opgenomen over deze kwestie, kan niemand hier verdere informatie over geven.
Waarom dit onwaar is
Alhoewel windenergie nog niet de voornaamste bron van energie is en wij inderdaad afhankelijk zijn van het weer, is het vooralsnog de duurzame optie. Windmolens draaien inderdaad niet als het niet waait. Hiervoor zijn een aantal back-ups in plaats, meldt dr. Wina Graus, hoogleraar aan de Universiteit Utrecht. ‘Dat kan opwekvermogen in Nederland zijn of import,’ legt zij uit. ‘Geïmporteerde elektriciteit bestaat uit een mix, waaronder kernenergie uit België en waterkracht uit Noorwegen. Het kan ook uit Duitsland komen en opgewekt zijn in bruinkoolcentrales.’
Lidewij spreekt ook over stroomuitval. Dr. Graus zegt: ‘Ik denk dat de reden dat er nu problemen zijn, is omdat ze een hele hoge betrouwbaarheid van het net willen.’ ‘Als een lijn uitvalt, willen ze dat het naar een andere lijn kan.’ Door deze hoge betrouwbaarheid zijn bedrijven er volgens dr. Graus voorzichtiger in om nieuwe aansluitingen te maken. Dit is de voornaamste reden dat het net overbelast is.
De andere reden dat we op dit moment kunnen spreken van een overbelast net, is dat de vraag naar energie stijgt. ‘We willen natuurlijk van het gas af, dus de elektriciteitsvraag groeit,’ zegt Graus. ‘Mensen stappen over op een warmtepomp. Iedereen komt thuis om 17.00 uur en zet die warmtepomp aan.’
Ook heeft Lidewij het in haar uitspraak over een andere optie, namelijk aardgas.
‘Aardgas is per definitie niet duurzaam door de hoge CO₂-emissies,’ stelt Graus. ‘Als je een gedeelte van de windenergie zou compenseren met een beetje bruinkool, dan zouden de CO₂-emissies alsnog lager zijn.’ Daarnaast meldt organisatie Milieudefensie op hun website dat windmolens de CO₂-uitstoot die vrijkomt tijdens de productie weer compenseren in drie tot zes maanden.
Conclusie
Voor de onbetrouwbaarheid van wind en zon is er vooral back-up nodig. Het overbelaste net komt door de betrouwbaarheidseisen van het net en de groeiende vraag naar energie. Vooralsnog is windenergie de duurzame optie. Zelfs met de combinatie van bruinkool en andere (geïmporteerde) energiebronnen is de CO₂-uitstoot lager dan die van aardgas..
