NLdoet wil meer jongeren bereiken met speciaal draaiboek

NLdoet wil meer jongeren bereiken met speciaal draaiboek

Het Oranje Fonds organiseert dit weekend weer NLdoet, de grootste vrijwilligersactie van Nederland. Met ruim 7.000 activiteiten door het hele land steken tienduizenden vrijwilligers de handen uit de mouwen voor maatschappelijke organisaties. Dit jaar probeert het fonds ook nadrukkelijker jongeren te bereiken, met een speciaal draaiboek voor de deelnemende organisaties.

Volgens woordvoerder Jeannette Vreeken van het Oranje Fonds is een andere aanpak nodig om jongeren te bereiken. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat ongeveer de helft van de Nederlanders vrijwilligerswerk doet, maar dat jongeren daar minder vaak aan deelnemen. Daarom probeert het Oranje Fonds met initiatieven zoals dit draaiboek de drempel voor jonge vrijwilligers te verlagen.

In het draaiboek krijgen organisaties tips om activiteiten aantrekkelijker te maken voor jongeren. Zo wordt bijvoorbeeld geadviseerd om bij het indelen van taken rekening te houden met bijbaantjes van jongeren, waardoor misschien maar een halve dag beschikbaar zijn. Ook wordt benadrukt dat jongeren vaak andere jongeren meenemen, waardoor zij juist een rol kunnen spelen bij het enthousiasmeren van nieuwe vrijwilligers of het vervullen van leidinggevende taken.

Volgens Vreeken benaderen jongeren vrijwilligerswerk vaak anders dan oudere generaties. ‘Als je dezelfde tactiek gebruikt als bij oudere vrijwilligers, dan gaat het niet werken,’ zegt ze. ‘Jongeren willen bijvoorbeeld flexibeler zijn en zich niet elke week willen committeren aan vrijwilligerswerk.’

Het Oranje Fonds merkt dat er onder organisaties veel interesse is in het bereiken van jongeren. ‘We hebben nu ook al een aantal keer webinars georganiseerd voor organisaties gericht op jongeren,’ vertelt Vreeken, ‘daar is animo echt supergroot voor.’ Volgens haar laat dat zien dat veel organisaties graag meer jonge vrijwilligers willen betrekken bij hun activiteiten.

Hoe zo’n NLdoet-activiteit eruitziet, is dit weekend onder andere te zien bij woonzorgcentrum De Ingelanden in Utrecht. Daar helpen vrijwilligers met het opknappen van de tuin. Onze redactie ging alvast langs bij de voorbereidingen.

Over de auteur

Auke Jantzen

Auke Jantzen (2002) studeert sinds 2024 aan de Hogeschool van Utrecht. Na zijn boekhoudkundige vooropleiding is hij in Utrecht gebleven om journalistiek te studeren. Met zijn grote interesse in onderzoeksjournalistiek wil hij maatschappelijk iets teweegbrengen. Zijn het niet kranten dan slaat Auke wel historische boeken open. ‘Ik wil graag het ongehoorde verhaal ook eens vertellen.’