Tijdens Prinsjesdag presenteerde minister Eelco Heinen de Miljoenennota aan de Tweede Kamer. Hij vond het “eeuwig zonde” dat hij dit namens een demissionair kabinet deed, wat voor weinig ruimte voor nieuw beleid zorgt. Vorig jaar vertrouwde hij nog op een kabinet dat problemen van Nederlanders zou aanpakken.
Kansen voor Nederland
Ondanks de politieke tegenslag ziet Heinen mogelijkheden. Het is goed mogelijk het tij te keren, denkt Heinen. “Onze uitgangspositie is goed. De economie groeit, de koopkracht stijgt, de armoede daalt, de staatsschuld is laag en we leven in een van de gelukkigste en welvarendste landen ter wereld. Ook dat beseffen we ons te weinig.” Heinen ziet wel drie grote opgaven die Nederland aan zou moeten werken. Als eerste noemt hij onze veiligheid. Hij stelt dat het kabinet fors heeft geïnvesteerd in defensie, waardoor Nederland weer aan de NAVO-norm voldoet. Maar volgens hem zijn er meer middelen nodig om de toekomst van Europa veilig te stellen, zoals afgesproken op de NAVO-top in Den Haag. Ook in politie, justitie en veiligheidsdiensten is geïnvesteerd, maar Heinen benadrukt dat deze investeringen verlengd moeten worden. Volgens de begroting stijgt het defensiebudget volgend jaar met 3,4 miljard euro.
Daarnaast benoemt hij onze economie, waarvan de vrije markt de optie is om innovatie te bevorderen en economische groei te stimuleren, door regels te schrappen, meer ruimte te geven aan de samenleving zelf en de Europese interne markt verder toe te treden. Als laatste benoemt Heinen de portemonnee van het middeninkomen. Volgens de Miljoenennota 2026 stijgt de mediane koopkrachtontwikkeling in 2026 met 1,3%.
Een oproep tot eenheid
Met een demissionair kabinet en dalend vertrouwen in de politiek staat Nederland voor uitdagingen. Heinen sloot zijn toelichting af met een oproep: “We zullen moeten kijken waar we elkaar kunnen vinden in het nemen van verantwoordelijkheid en om te doen wat nodig is voor een sterke economie en een mooie toekomst voor Nederland.” Al deze plannen zijn nu definitief. De Tweede Kamer zal in de Algemene Politieke Beschouwing de begroting verder bespreken.
Verslaggever Kaysha Granviel was aanwezig tijdens de aanbieding, ze spreekt met fractievoorzitter Caroline van der Plas, Anna Veltkamp van de partij Volt en kamerlid Vincent Verouden van NSC over de Algemene Politieke beschouwing.