Nederlands filmfestival als springplank voor opkomende makers

Nederlands filmfestival als springplank voor opkomende makers

Voorbereidingen voor het NFF bij de stadsschouwburg

Morgen gaat het grootste Nederlandse film evenement van het jaar weer van start: het Nederlands Filmfestival (NFF) in Utrecht. Van vrijdag 26 september tot vrijdag 3 oktober zijn er door de hele stad verschillende evenementen georganiseerd voor filmliefhebbers en filmmakers.  

Terwijl de grote premières natuurlijk veel aandacht krijgen, is er aankomende week ook veel ruimte voor opkomende makers. Zo is er maandag 29 september de Talent Awards ceremonie, waar de prijzen voor de NFF Studentencompetitie, de NFF Debuutcompetitie en de Filmfonds Wildcards uitgereikt worden. Het zal niet de eerste keer zijn dat opkomende en nieuwe filmmakers een succesvolle debuutfilm hebben neergezet. De debuutfilm van Robert-Jonathan ‘It’s nice here’, werd namelijk in 2022 geselecteerd voor Cannes en kwam terecht op de shortlist van de Oscars in de categorie beste korte animatiefilm. Doordat Robert tijdens het Filmfestival een wildcard won, kon hij eindelijk zijn project realiseren, laat Absaline Hehakaya, projectmanager Selective Funding bij het Filmfonds weten in een interview met Robert-Jonathan.  

De organisatie van het NFF laat weten dat het filmfestival echt kan werken als springplank voor deze opkomende makers. “Het NFF is voor makers het platform waar alles samenkomt: zij worden geïnspireerd door premières, presentaties en ontmoetingen met elkaar. Talent wordt door het NFF op een laagdrempelige manier gestimuleerd om zich te blijven ontwikkelen en door te groeien in de industrie.’’ 

Vanaf dit jaar ontvangt het Nederlands Film Festival geen vaste subsidie meer van de gemeente Utrecht. Dat betekent dat er zo’n € 600.000 per jaar wegvalt. Door die bezuiniging moet het festival flink inkrimpen. Een aantal onderdelen gaat helemaal verdwijnen, zoals het Junior Gouden Kalveren Gala voor scholieren, de Holland Film Meeting waar makers en producenten elkaar ontmoeten, en de NFF Conferentie. Voor opkomende makers en bezoekers betekent dit dat het festival straks minder plekken biedt om werk te laten zien, nieuwe mensen te ontmoeten en samen te werken. 

Benieuwd naar hoe opkomend filmmaker Sharine Rijsenburg haar film “Bubbling Baby’’ heeft gerealiseerd? En hoe het Jonathan Mees en zijn collega’s van Nederlands Filmfonds hierbij opkomende makers ondersteunen? Bekijk dan hieronder dan de videoreportage!  

Over de auteur

Dagmar van Roij

Dagmar van Roij (17 oktober 2004) is een trotse Haarlemmer en studeert journalistiek aan de Hogeschool Utrecht. In haar vrije tijd luistert ze graag naar podcasts over misdaad, oorlog en comedy en is daarnaast altijd op zoek naar het nieuwste nieuws in de buurt. Dagmar is momenteel hard aan het werk voor een toekomst in de televisiewereld!