33 jaar na de Bijlmerramp: hoe de gemeenschap blijft herdenken

33 jaar na de Bijlmerramp: hoe de gemeenschap blijft herdenken

4 oktober is het 33 jaar geleden dat een vrachtvliegtuig van EL AL neerstortte op de flats Groeneveen en Klein-kruitberg in de Bijlmer. Daarbij kwamen 43 mensen om het leven, onder wie de drie bemanningsleden van het toestel. Tientallen raakten gewond en honderden bewoners verloren hun huis.

De ramp liet diepe littekens achter in de wijk. Het ongeluk sloeg een gat in de gevels van de flats, die deels moesten worden gesloopt. Voor de Bijlmer betekende de ramp niet alleen een tragedie, maar ook een moment waarop bewoners elkaar hielpen en de saamhorigheid groot was.

Centraal in de herdenking staat het monument ‘de boom die alles zag’. Deze boom stond al op de rampplek in 192 en overleefde zowel de crash als de brand die volgde. Rondom de boom werden destijds foto’s en waxinelichtjes geplaatst door nabestaanden en buurtbewoners. Inmiddels is de boom een officieel monument en symbool voor herinnering en veerkracht.

De herdenking begint zaterdag om 17:30 uur en wordt georganiseerd door het Comité Herdenking Vliegramp Bijlmermeer. Tijdens de bijeenkomst worden de namen van de slachtoffers voorgelezen en leggen nabestaanden bloemen. Precies om 18:35 uur, het tijdstip van de ramp, volgt een minuut stilte.

De stad vindt het belangrijk om aandacht te blijven vragen voor de gebeurtenis: “Tijdens de herdenking vliegen er geen vliegtuigen over de Bijlmer, normaal een drukke aanvliegroute voor Schiphol” vermeld de gemeente.

Dat de herdenking al 33 jaar bestaat en nog steeds veel mensen trekt, laat zien hoe groot de impact van de ramp is geweest, en hoe belangrijk het is om samen te blijven herinneren.

Verslaggever Maud van Heeckeren gaat langs bij getroffenen, en legt vast hoe de bijlmerramp nog steeds grote impact heeft op de bewoners. Beluister hier haar audioreportage: