Bewering
In een post op Instagram stelt het account Leef Bewust Nederland dat parfum “een dagelijkse gewoonte met een verborgen prijs” is. Ze claimen dat “de meeste parfums vol zitten met synthetische stoffen en hormoonverstorende chemicaliën” die, wanneer ze op de huid (en vooral de hals, dicht bij je schildklier) worden gespoten, in de bloedbaan terechtkomen. Dit zou volgens het account leiden tot hormonale disbalans.
Het account claimt dus dat: “de meeste parfums hormoon verstorende chemicaliën bevatten die via de huid in de bloedbaan komen en leiden tot hormonale disbalans.”
Oordeel
Grotendeels juist
Bron van bewering
Leef Bewust Nederland op Instagram in een post gedeeld op 28 oktober 2025. https://www.instagram.com/reel/DQXEHdlFEgk/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==
Waarom deze claim grotendeels juist is
Parfum is een mengsel dat bestaat uit vele verschillende chemische stoffen. Het controleren van welke stoffen er allemaal in parfum zitten is echter lastig door de zogenoemde “fragrance loophole”. Die regel laat fabrikanten toe om veel ingrediënten “Parfum” te noemen op het etiket, om hun recept geheim te houden. Toch zijn er dankzij onafhankelijke tests meer informatie over de daadwerkelijke ingrediënten naar voren gekomen. Zoals uit het rapport Not So Sexy: The Health Risks of Secret Chemicals in Fragrance van de Environmental Working Group. Voor dit rapport hebben zij 17 parfums getest en vonden gemiddeld 14 stoffen die niet op het etiket stonden. Daartussen zaten dus ook hormoonverstoorders, zonder dat dit op het flesje stond. Dit bevestigt ook prof. dr. Majorie van Duursen, hoogleraar Toxicologie aan de Vrije Universiteit Amsterdam, in haar onderzoek naar de effecten van hormoon verstorende stoffen zoals weekmakers, die gebruikt worden als geur drager in cosmetica. Maar ook naar parabenen, die in cosmetica zitten als antischimmelmiddel.
Maar komen die stoffen dan daadwerkelijk ook ons lichaam binnen via de huid? Ja, want onze huid is niet waterdicht en veel van die hormoon verstorende stoffen zijn vetminnend, wat betekent dat ze makkelijk door de celmembranen van de buitenste huidlagen heen kunnen. Het punt bij de hals is ook nog eens extra gevoelig. Onderzoek van de Afdeling Dermatologie van de Faculteit Geneeskunde aan de Universiteit van Californië laat zien dat de huid op de hals en het gezicht een veel zwakkere barrière heeft dan bijvoorbeeld de onderarm. Dit komt doordat de buitenste huidlaag veel dunner is en er meer haarzakjes zitten, wat zorgt voor een snellere route naar binnen. Dit leidt tot een onjuist resultaat bij veiligheidstests, omdat die op de onderarm worden gedaan en deze plekken met een dunnere huidlaag en meer haarzakjes niet juist weerspiegelen. Parfum wordt meestal op de hals gespoten, waardoor het waarschijnlijk is dat de huidige tests de echte blootstelling onderschatten.
Uit een ander onderzoek (Evaluation of pollutants in perfumes, colognes and health effects on the consumer: a systematic review) is een duidelijk verband te zien tussen hoe vaak iemand verzorgingsproducten gebruikt en de concentraties van stoffen die hormonale disbalans veroorzaken in hun urine. Daarnaast zijn deze stoffen ook gevonden in het bloed, in moedermelk en zelfs in de navelstreng van pasgeboren baby’s. Er is veel Onderzoek waaruit een verband is te zien tussen blootstelling aan deze hormoon verstorende stoffen en hormonale problemen, zoals vruchtbaarheidsproblemen of schildklier disfunctie. Dit zag ook van Duursen in haar onderzoek naar vruchtbaarheid: ‘in alle gevallen werden er verstorende chemische stoffen gevonden bij mensen en hoe meer chemische stoffen, hoe minder eicellen.’
Maar het blijft lastig te bewijzen of dit ook daadwerkelijk alleen door parfum komt doordat mensen dagelijks een hele “cocktail” van stoffen binnenkrijgen via allerlei producten. ‘Er wordt meestal gezegd: het is maar één stof die je binnenkrijgt en er zit maar een heel klein beetje in. Maar we krijgen niet maar één stof binnen, maar heel veel,’ zegt Van Duursen. Hierdoor is het moeilijk om te zeggen dat deze hormonale disbalans alleen door parfum komt of ook door alle andere producten die mensen op dagelijkse basis gebruiken.
Conclusie
De claim van Leef Bewust Nederland is dus juist en legt een complex wetenschappelijk probleem bloot. De route van hormoonverstoorders in parfum, via de hals, tot de bewezen opname in het bloed wordt ondersteund door onderzoek. Hoewel het vanwege het “cocktail effect” moeilijk te bewijzen is dat parfum ook daadwerkelijk leidt tot ziekte, is het biologisch gezien aannemelijk dat deze stoffen problemen veroorzaken en dit sterke verband wordt bevestigd door veel onderzoek.
