Utrecht Centrum

Selecteer Pagina

Van bloemen naar verantwoordelijkheid: Utrecht beëdigt nieuwe gemeenteraad

Van bloemen naar verantwoordelijkheid: Utrecht beëdigt nieuwe gemeenteraad

Foto: Lode Dijk

UTRECHT CENTRUM–Overal in Nederland vinden vandaag, 1 april 2026, beëdigingen plaats van de nieuw gekozen raads- en commissieleden, zo ook in Utrecht. Tijdens een feestelijke bijeenkomst, in het stadhuis van Utrecht, neemt burgemeester Sharon Dijksma hen de eed of gelofte af. 

Iets voor drie uur stroomt het stadhuis vol met familie, vrienden en collega’s van de nieuwe raads- en commissie leden. De sfeer is vrolijk en enthousiast, velen hebben bloemen en cadeaus bij zich. De belangstelling is zo groot dat besloten is dat een deel van het publiek de plechtigheid niet zal volgen vanaf de tribune van de raadszaal, maar via een livestream in de grote trouwzaal. Tijdens een schorsing op de helft van de zitting wisselen de twee groepen van locatie.

Om drie uur stipt opent burgemeester Dijksma de vergadering en meldt verheugd dat er geen afmeldingen zijn. Vervolgens gaat zij over tot het belangrijkste agendapunt van deze middag, de beëdiging van de gemeenteraadsleden. Alvorens hiertoe over te gaan zet Dijksma de procedure uiteen. Dat ook een burgemeester het soms lastig vindt om het volgens het boekje te doen, blijkt wanneer zij bij het uitleggen van de eed haar twee vingers van haar rechterhand spreidt, terwijl die tegen elkaar gehouden moeten worden. Gelukkig corrigeert de griffier haar snel. Na deze instructies begint de feitelijke beëdiging.

Allereerst leest burgemeester Dijksma de beëdiging tekst voor. Vervolgens roept zij telkens drie raadsleden op alfabetische volgorde naar voren om de eed of gelofte af te leggen. De tekst van de eed blijkt ook hier voor sommigen nog steeds een struikelblok te zijn. Nieuw gemeenteraadslid Lars van Rooij (student & starter) zegt  lachend zich meer zorgen te hebben gemaakt over het goed uitspreken van de tekst van de gelofte dan voor zijn nieuwe functie. Ieder raadslid ontvangt naast een luid applaus ook een boompje namens de gemeente Utrecht. Tot slot wordt een prachtige groepsfoto gemaakt op het bordes van het stadhuis. En natuurlijk mag de afsluitende borrel niet ontbreken!

Na deze feestelijke en ook plechtige bijeenkomst dringt bij veel raadsleden het besef door dat het nu menens is. De nieuwe fractievoorzitter van JA21 Utrecht, Mika Raterman, verwoordt dat als volgt: “Het was een fantastische middag en ben trots om dit mee te maken. Maar we moeten morgen echt aan de bak, ik voel een grote verantwoordelijkheid en ook de druk van mijn kiezers, eigenlijk van heel Utrecht op mijn schouders”. Ook Leon Boelens van PRO Utrecht spreekt zich in soortgelijke woorden uit: “Ik wil wel bekennen dat ik knap zenuwachtig was voor vandaag, maar nu begint het echte werk. Ik voel een grote verantwoordelijkheid voor de stad Utrecht en wil meer contacten leggen met de burgers en bedrijven”.

Zo komt het vierjaarlijkse feestelijke beëdigingsritueel ten einde en wacht de weerbarstige realiteit van alledag voor de nieuwe raadsleden. De verwachtingen zijn hoog, zowel bij de raadsleden zelf als bij de inwoners van Utrecht. Of die ambities de komende jaren ook zichtbaar worden in de stad, zal moeten blijken. Eén ding is zeker: vanaf vandaag staan zij aan het roer van de Utrechtse politiek.

Over de auteur

Lode Dijk

Mijn naam is Lode Dijk en ik zit in het eerste jaar van de opleiding Journalistiek in Utrecht. Ik heb een brede interesse, met een passie voor sport, avontuur en geschiedenis. Daarnaast volg ik politiek, natuur en Defensie met veel nieuwsgierigheid. Later hoop ik mijn journalistieke werk te kunnen richten op een van deze gebieden.