De vogelgriep is weer terug van weggeweest, zo ook in Zeist op kinderboerderij de Brink. Door de juiste maatregelen te nemen houdt Milou Verheij haar kippen, kalkoenen en andere dieren veilig door middel van quarantaine.
De vogelgriep heeft best wel een invloed op de bezoekers. Hoe reageren de bezoekers erop?
De bezoekers accepteren vrij makkelijk dat er een wei niet toegankelijk is voor het publiek. Ze vragen er wel naar, maar omdat we het verhaaltje al op hebben gehangen op een educatiebordje bij de ingang, weten ze al waar het om gaat en waarom ze de komende maanden minder kippen gaan zien.
Hoe reageren de kinderen op de maatregelen?
Ik denk dat degene die ze het meest missen Napoleon is, onze kalkoenhaan. Want hij is heel erg kletserig. Zijn verblijf ligt langs een fietspad, dus als er mensen langsfietsen, dan hoor je heel vaak dat mensen tegen hem dat klokkende geluid gaan maken. En dan antwoordt hij altijd. Hij is gewoon echt een publiekslieveling een beetje, die altijd terug kletst. Nu is het gewoon stiller, omdat hij er gewoon niet loopt. Dus ik denk dat vooral de voorbijgangers van de kinderboerderij dat missen.
Jullie hebben dit ook een keer voor het eerst moeten uitleggen, hoe was dat?
Dat zou ik eigenlijk niet weten, want deze boerderij bestaat al veertig jaar als kinderboerderij. En ik werk hier acht jaar. En voor die tijd kwam vogelgriep eigenlijk al ieder jaar terug. Dus ieder jaar besteden we er aandacht aan, leggen we het uit. Maar omdat mensen, denk ik, ook heel veel in het nieuws ermee te maken krijgen, zijn er eigenlijk niet heel veel vragen meer vanuit de omgeving.
Hoe zouden jullie daar jullie bezoekers voor willen behoeden, die bang zijn dat de vogelgriep een menselijk virus wordt?
Ik denk dat je daar op verdere berichtgeving af moet wachten. Ik heb ook gelezen natuurlijk dat er kittens besmet zijn, of dat dat inderdaad uit onderzoek is gekomen. Maar ik denk ook dat je bij ieder virus kans maakt op mutatie. En dat is natuurlijk wel wat er direct door de media wordt opgepakt. En ik wil me daar eigenlijk niet heel erg bang door laten maken. Dus die kant, daar denken we nog niet echt over na.
Ben je niet bang dat het aantal bezoekers afneemt door de vogelgriep?
Nee, daar ben ik nog helemaal niet mee bezig. En ik denk ook dat kippen misschien veel minder risicovogels zijn dan de eenden die je voert bij het lokale meertje. Of de zwaan, zeg maar: watervogels zijn veel beruchter als dragers van vogelgriep. Dus dan zou ik eerder stoppen met met je kinderen of kleinkinderen de eendjes gaan voeren dan naar de kinderboerderij gaan waar ze afgeschermd zitten en je er niet mee in aanraking komt.
Collega Nienke Nagtegaal geeft de luisteraar een kijkje op de kinderboerderij en neemt je mee in de voorbereidingen en maatregelen die de boerderij treft tegen de vogelgriep.
