Zeist

Selecteer Pagina

‘De cijfers die naar buiten zijn gekomen over de hoeveelheid mensen met psychische problemen in Zeist zijn voor mij geen verassing’ 

‘De cijfers die naar buiten zijn gekomen over de hoeveelheid mensen met psychische problemen in Zeist zijn voor mij geen verassing’ 

ZEIST- In de gemeente Zeist zijn meer psychisch kwetsbare volwassenen dan in vergelijkbare gemeenten blijkt uit cijfers van het RIVM, het CBS en de GGD’en. Jessica Veenendaal, een sociaal werker, vertelt over hoe Wijkcentrum Zeist-Noord in aanraking komt met deze volwassen.

Vooral in Zeist-Noord wonen veel psychisch kwetsbare volwassenen. Dat heeft verschillende oorzaken. Zeist-Noord is een arbeidersbuurt waar armoede speelt, vooral in de vele goedkopere hoogbouwflats. Armoede en psychische problemen gaan vaak samen. Ook zijn er meerdere psychiatrische zorginstellingen in dit deel van de gemeente. “Je ziet dat wanneer mensen uit die instellingen re-integreren, dat ze dan vaak in de buurt een woning zoeken,” aldus Veenendaal. Ze vertelt ook dat psychisch kwetsbare volwassenen elkaar veel opzoeken. “Er zijn veel ontmoetingsplekken in Zeist-Noord voor deze volwassenen: denk aan winkelcentra of parken.” Volgens Veenendaal zijn dit allemaal redenen waarom er zoveel psychisch kwetsbare volwassenen zijn in Zeist-Noord en daardoor ook meer dan in vergelijkbare gemeenten.

“Het is belangrijk om te weten dat wij, sociaal werkers, er in het wijkcentrum zijn voor iedereen. We zijn geen psychische hulpverleners. Wij komen echter wel in contact met psychisch kwetsbare volwassenen,” vertelt Veenendaal. Het wijkcentrum verwijst wel mensen door die psychische hulp nodig hebben. “We vangen eigenlijk de eerste signalen op: bijvoorbeeld mensen die verward door de buurt struinen, te veel alcohol of drugs gebruiken, geluidsoverlast veroorzaken, et cetera.” Veenendaal vertelt dat ze haar werk niet altijd even makkelijk vindt. “Ik loop ook wel eens tegen dingen aan in mijn werk, soms kom ik in situaties terecht waar ik niet voor opgeleid ben. Ik zit niet in de psychiatrie, maar soms voelt het alsof dat wel nodig was geweest. Soms ben ik die hele dag bezig met dingen die niet bij mijn takenpakket horen. Bijvoorbeeld om te zorgen dat iemand de juiste hulp krijgt. Maar ja, je gaat niet zeggen succes ermee, zoek het maar uit.” Ze hebben bij wijkcentrum Noord altijd al veel mensen met psychische problemen gehad, door de samenstelling van de wijk en de aanwezigheid van de psychische zorginstellingen. Het wijkcentrum ziet het aantal mensen met problemen toenemen. Veenendaal herkent zich in de uitkomsten van het onderzoek: “de cijfers die naar buiten zijn gekomen over de hoeveelheid mensen met psychische problemen in Zeist zijn voor mij geen verassing.”

Er komen veel bezoekers naar het wijkcentrum. “Zoals je kan zien zit het op dit moment vol. Het is wel nog de uitloop van de lunch, maar het is eigenlijk altijd wel druk hier.” Mensen komen via allerlei manieren terecht bij het wijkcentrum. Een van die manieren is via netwerkpartners, denk aan zorgverleners of de politie. Zij raden het wijkcentrum dan aan. “Veel van onze bezoekers zijn mensen met psychische kwetsbaarheid, omdat andere mensen op doordeweekse dagen aan het werk zijn. De mensen die niet kunnen werken gaan andere dagbesteding zoeken, en dat kan dan hier. Mensen kunnen hier bijvoorbeeld lunchen of mee doen met de handwerkgroep. De dagbesteding kan veel voor mensen betekenen. Het biedt de mensen structuur, ze kunnen hier elke dag koffie komen drinken, hun verhaal kwijt en er zijn mogelijkheden om vragen te stellen over bijvoorbeeld financiën. Daar kunnen ze hulp bij krijgen. Het is ook de verbinding met elkaar. Mensen gaan met een voldaan gevoel naar huis omdat ze iets hebben gedaan die dag,” aldus Veenendaal. “We hoorde het vanochtend ook nog terug van een vaste bezoeker. Ze vertelde dat ze het voor geen goud zou willen missen hier.”

Bij Wijkcentrum Zeist-Noord worden ook activiteiten op uitnodiging georganiseerd, met als doel mensen te stimuleren hun huis te verlaten. Voor sommige bewoners is het lastig om zelf initiatief te nemen, terwijl juist sociaal contact belangrijk is. Het wijkcentrum probeert deze drempel te verlagen. Veenendaal benadrukt het belang hiervan: “Als ik één tip mag geven aan psychisch kwetsbare volwassenen, is het: blijf je huis uitgaan. Dit soort wijkcentra zijn er om je te ondersteunen.”

Over de auteur

Sophie van Der Burgh

Sophie van Der Burgh, geboren in 2006, heeft in 2024 haar havo-opleiding afgerond aan het Rudolf Steiner College in Haarlem. Nu volgt ze haar passie als studente journalistiek. Sophie koos bewust voor deze studie omdat ze van schrijven houdt, nieuwsgierig is ingesteld en het leuk vindt om vragen te stellen. Zo wil ze verhalen ontdekken en delen. Sophie is bereikbaar via: sophie.vanderburgh@student.hu.nl.