ZEIST- In de gemeente Zeist zijn meer psychisch kwetsbare volwassenen dan in vergelijkbare gemeenten blijkt uit cijfers van het RIVM, het CBS en de GGD’en. Jessica Veenendaal, een sociaal werker, vertelt over hoe Wijkcentrum Zeist-Noord in aanraking komt met deze volwassen.
‘Bij Wijkcentrum Noord werk ik vanuit de welzijnsorganisatie. Wij zijn er voor alle bewoners uit Zeist, maar vooral voor de kwetsbare bewoners. Wij proberen samen met bewoners een oplossing te zoeken om het leefbaar te houden in de wijk.
Wij hebben een aantal buurten in Zeist- Noord waar veel psychisch kwetsbare volwassenen wonen. Dat heeft met veel verschillende dingen te maken, bijvoorbeeld de fysieke woningen: vooral buurten met veel hoogbouwoningen bijvoorbeeld. Ook zijn er meerdere psychiatrische zorginstellingen in Zeist- Noord. Je ziet dat wanneer mensen re integreren dat ze dan vaak in de buurt een woning zoeken. Er zijn ook veel ontmoetingsplekken in Zeist Noord voor deze volwassenen. Ze ontmoeten elkaar vaak in winkelcentra of parken. Ik denk dat dat allemaal redenen zijn waarom we zoveel psychisch kwetsbare volwassenen zien in Zeist Noord en daardoor ook meer dan in vergelijkbare gemeente.
Het is belangrijk om te weten dat wij er voor iedereen zijn en dus geen psychische hulpverleners zijn. Wij komen echter wel in contact met psychisch kwetsbare volwassenen. Wij verwijzen ook mensen die psychische hulp nodig hebben . Het gebeurt nu vaker dan eerst, ondanks dat het altijd al is geweest. De cijfers die naar buiten zijn gekomen over de hoeveelheid psychische problemen in Zeist zijn voor mij dan ook geen verassing. Zeist- Noord is een arbeidsbuurtje waar armoede meer speelt en dat speelt ook mee voor psychische problemen. Wij zijn geen gezondheid specialisten en dat is ook niet ons doel. We vangen eigenlijk de eerste signalen op: bijvoorbeeld verward door de buurt struinen, te veel alcohol of drugs gebruik, geluid overlast veroorzaken, et cetera.
Zoals je kan zien zit het op dit moment vol in het wijkcentrum, het is wel nog de uitloop van de lunch, maar ja het is eigenlijk altijd wel druk hier. Mensen komen hier via allerlei routes terecht. Een van die routes is via netwerkpartners , zij raden ons dan aan.
Veel van onze bezoekers zijn mensen met psychische kwetsbaarheid omdat de meeste mensen op doordeweekse dagen aan het werk zijn. De mensen die niet kunn en werken gaan andere dagbesteding zoeken, en dat kan dan bijvoorbeeld hier. Mensen kunnen hier bijvoorbeeld lunchen of mee doen met de handwerkgroep. De dagbesteding kan veel voor mensen betekenen. De dagbesteding biedt de mensen structuur, ze kunnen hier elke dag koffie komen drinken, hun verhaal kwijt en er zijn mogelijkheden om vragen te stellen over bijvoorbeeld financiën. Daar kunnen ze hulp bij krijgen. Het is ook de verbinding onder elkaar. Mensen gaan met een volwaardig gevoel naar huis dat ze iets hebben gedaan die dag. We hoorde het vanochtend ook nog terug van een bezoeker genaamd Anke. Ze vertelde dat ‘ze het voor geen goud zou willen missen hier’.
Afgelopen zaterdag heb ik hier een kerstdiner op uitnodiging gedaan. Dit is een initiatief om mensen hun huis uit te halen. Er was een vrouw uitgenodigd die afgelopen jaar haar man heeft verloren, haar mobiliteit heeft verloren, ze had gewoon heel veel verdriet. Dus ik heb echt hard mijn best moeten doen om haar haar huis uit te krijgen. Ze bleef maar beren op de weg zien. Zo zei ze bijvoorbeeld ‘hoe moet ik daar dan komen’ terwijl we gewoon een busje hebben. Na veel overhalen is het me gelukt en heb je toch iemand geholpen. Als ik een tip mag geven aan de psychisch kwetsbare volwassenen is dat: blijf je huis uitgaan. Dit soort wijkcentra zijn ervoor bedoelt om je te helpen.’
Ik loop ook wel eens tegen dingen aan in mijn werk, soms kom ik in situaties terecht waar ik niet voor opgeleid ben. Ik zit niet in de psychiatrie, maar soms voelt het alsof dat wel nodig was geweest. Laatst was er ook een vrouw die onwel was geworden maar ze mocht geen 112 meer bellen. Ik ben daar toen de hele dag mee bezig geweest, ook dat hoort niet bij mijn takenpakket. Maar ja, je gaat niet zeggen succes ermee, zoek het maar uit.’