Dit jaar vindt de eerste editie van het Keistad Cabaret Festival plaats. Na de selectierondes zijn er nog acht deelnemers over in de halve finale. De halve finale is verspreid over twee avonden. Een paar uur voordat de tweede halve finale van het Keistad Cabaret Festival begint, wordt er geloot voor de volgorde van de optredens. Aniek van Onzenoort trapt de avond af.
‘Ik vind het belangrijk dat de loting in het bijzijn van de deelnemers plaatsvindt’, vertelt Arjan Kleton. Hij is de initiatiefnemer van het festival. ‘Bij festivals waar ik eerder achter de schermen heb gewerkt was de loting soms achter gesloten deuren. Ik wil de deelnemers verzekeren dat iedereen een gelijke kans krijgt.’ In de cabaretwereld is volgorde van optredens niet onbelangrijk. Het publiek heeft wat tijd nodig om op warmen. Dat maakt het lastig om de avond te openen. Als laatste optreden heeft ook een nadeel: de zaal is dan wel losgekomen, maar wellicht alweer de aandacht verloren.
De halve finale is bepalend voor de toekomstige carrière van de deelnemers. Aniek is bewegelijk van de zenuwen. ‘Zo ben ik normaal nooit’, zegt ze terwijl ze haar handen losschudt. De drie optredens die vanavond doorgaan, zullen op finalistentournee gaan. Hiermee kunnen ze zich presenteren aan verschillende podia en een groter publiek. ‘Eigenlijk is het halen van de finalistentournee al de echte prijs’, vertelt Stefan Buitenhuis. Hij is vanavond als derde aan de beurt. ‘Het is fijn dat ik niet als eerste hoef, al zit ik wel tussen twee energieke optredens in. Je weet nooit wat de meest voordelige volgorde is.’
De bezoekers vullen de eerste drie rijen van de zaal. ‘Gisteren bij de eerste halve finale zat de zaal helemaal vol’, vertelt Arjan Kleton. Deze avond loopt het niet storm. Op de vierde rij zitten de halvefinalisten van de eerste ronde. Vanavond wordt bepaald en onthuld welke optredens van beide avonden doorgaan naar de finale.
Optredens
Het licht in de zaal dimt en het podium wordt rood verlicht. De presentatrice loopt het podium op en kondigt het eerste optreden aan. Aniek gaat tijdens de voorstelling in gesprek met bezoekers op de eerste rij. Het optreden draait om persoonlijke verhalen uit haar eigen leven, verweven met ervaringen van de mensen op de eerste rij.
Na Aniek is het de beurt aan het enige duo-optreden van de avond, Kolder. Het optreden begint muzikaal en vloeit over in een humoristisch toneelstuk. Zo speelt de ene helft van het duo een zieke hond en de ander het naïeve baasje dat denkt dat de hond nog vele jaren heeft. Het optreden eindigt actief; het publiek springt op en neer om te doen aan ‘publieksparticipatie’, zoals Kolder dat noemt.
Vanavond heeft Stefan Buitenhuis de insteek dingen eens positief te bekijken. Eigen ervaringen die niet soepel verlopen hebben volgens hem toch een positieve kant. Stefan zingt hier een liedje over, begeleid door hemzelf op de gitaar. Bij het refrein zingt het hele publiek mee. Hij verlaat het podium met hetzelfde liedje, maar dan met een flinke beat eronder.
Het laatste optreden van de avond is van Floris de Vree. In 2025 won hij de publieksprijs van het Leeuwarder Cabaret Festival. ‘Ik heb me ingeschreven voor het Keistad Cabaret Festival omdat de finalistentournee me erg aansprak. In 2024 heb ik mijn baan opgezegd om full-time cabaretier te worden. De finalistentournee kan me helpen aan vaste locaties voor optredens’, vertelt Floris. In de halve finale verwerkt hij zware thema’s als stilte en dood in een comedy-act.
Moment van de waarheid
Na de optredens is het tijd voor een korte pauze. De jury gaat in beraad en de bezoekers halen een drankje aan de bar. De optredens worden uitvoerig nabesproken door zowel bezoekers als de halvefinalisten. ‘Het is lastig te zeggen wie er doorgaan. Ik denk dat Kolder een goede kans maakt’, zegt een bezoeker.
Terwijl de jury nog in beraad zit stroomt de zaal weer vol voor een gastoptreden. Dan komt de presentatrice het podium op met de uitslag. ‘De jury heeft tot het laatste moment van het gastoptreden nodig gehad om tot een besluit te komen’, vertelt ze. Twee van de drie optredens die doorgaan zijn van de eerste avond: Paddy Schleidt en Job Spoelstra. Van de tweede avond is het duo Kolder door naar de finale.
De winnaars van de avond komen backstage bij, uiteraard met een brede glimlach. ‘Net voor de uitslag werd onthuld en we in de coulisse wachtten, kwamen de zenuwen op. We durfden het niet te hopen. Van Job hadden we het wel verwacht’, zegt het duo Kolder. ‘Ik had het juist van jullie verwacht’, reageert Job. ‘Paddy en ik waren de eerste halve finale aan de beurt. Dat was wel heel fijn. Ik hoorde net dat de jury het toch lastig vond om de grootte van het publiek geen invloed op de beoordeling te laten hebben. Volle zalen brengen toch meer energie in de zaal. Vanavond was het minder druk dan gisteren, dus dat is jammer.’