Amersfoort

Selecteer Pagina

Koningsdag in Amersfoort: ‘Georganiseerde chaos met bier en braadworst’

Koningsdag in Amersfoort: ‘Georganiseerde chaos met bier en braadworst’

Puck de Vries (22) woont al haar hele leven in Amersfoort en heeft daar al flink wat Koningsdagen gevierd. Dit jaar beleeft ze het feest van de andere kant: als sales- en managementmedewerker bij bar De Drie Ringen. ‘We zijn al sinds januari bezig met de voorbereidingen,’ vertelt ze.

De oranje vlaggetjes worden opgehangen, tafels worden klaar gezet en de glazen bekers worden vervangen door plastic bekertjes. ‘We hebben alles goed voorbereid’, vertelt de Vries met een glimlach, ‘We hebben vanochtend nog een briefing gehad met het team, de taken zijn goed verdeeld en iedereen weet wat hij of zij moet doen’.

Vroeg beginnen loont

Haar rol binnen De Drie Ringen begon ooit achter de bar, maar inmiddels coördineert ze een groot deel van de organisatie. ‘Ik hou van orde en overzicht. Daarom ben ik ook al in januari begonnen met het aanvragen van de vergunning en het opstellen van een plan.’ Dankzij de goedgekeurde evenementenvergunning van de gemeente Amersfoort kan er dit jaar een buitenbar worden geopend en mag er op straat bier worden geschonken. ‘En natuurlijk verkopen we weer onze braadworstbroodjes – die waren vorig jaar binnen een uur uitverkocht!’

Zelf gebrouwen bier met een verhaal

Tijdens Koningsdag tapt de bar drie van hun populairste bieren: het Stadsbier, de Blond en de Vuurvogel. ‘Dit bier past goed bij de smaak van de worstenbroodjes’.

De Drie Ringen brouwt zijn eigen bier in de kelder van het pand, onder de bar. ‘Beneden staan twee grote koperen ketels waarin het graan wordt gekookt. Daarna gaat het brouwsel in open gistingsbakken, waar het een paar weken blijft liggen,’ legt De Vries uit. ‘Het open gistingsproces zorgt voor een natuurlijke en volle smaak. Na het gisten gaat het bier in een tank, en van daaruit in de fusten.’ Het hele proces duurt zo’n twee maanden.

Meer dan alleen bier

Naast bier drinken is er meer te doen. Zo organiseert De Drie Ringen een pubquiz, met vragen over Amersfoort, bier en het Koningshuis. De quiz is uitverkocht: tien teams, in totaal tachtig deelnemers, strijden om zelf gebrouwen bier als hoofdprijs. De vragen zijn samengesteld door collega’s Bart en Dirkje.

Ooit stond ze er zelf

De Vries noemt Koningsdag in Amersfoort een georganiseerde chaos. ‘‘s Nachts worden de plekken voor de vrijmarkt al afgezet met stoepkrijt. Daarna stromen de pleinen vol.’  Ze herinnert zich hoe ze als kind haar oude speelgoed op een kleedje verkocht, en later als tiener met vriendinnen door de stad trok.

‘Iedereen komt samen’

‘Wat ik zo mooi vind aan Koningsdag in Amersfoort,’ zegt ze, ‘is dat echt iedereen samenkomt. Leeftijd, afkomst – het maakt allemaal niet uit. Iedereen is vrolijk en maakt een praatje. En daar ben ik nou enorm fan van.’

Over de auteur

Milou van Netburg

Hoi ik ben Milou! Ik ben eerste jaars student journalistiek aan de HU en ik houd jullie op de hoogte van van alle nieuwtjes in de buurt.