DE BILT – De gemeenteraad van De Bilt heeft afgelopen november ingestemd met de plannen voor een nieuw gemeentehuis. Dit besluit volgde na een grondige afweging van verschillende huisvestingsscenario’s, waaronder een renovatie van het huidige pand of volledige nieuwbouw. De raad koos voor de laatste optie. Wethouder Krischan Hagedoorn (PvdA/SP), verantwoordelijk voor gemeentelijke huisvesting, licht toe waarom hij deze keuze als de beste en meest toekomstbestendige oplossing ziet.
‘Voor mij was de reden om dit op te pakken heel praktisch,’ zegt Hagedoorn. ‘Wanneer je een huis bezit en het gebouw vertoont gebreken, dan is dat het moment om jezelf af te vragen: Ga ik verhuizen? Knap ik het op? Of is de staat van mijn gebouw dusdanig slecht dat nieuwbouw eigenlijk de betere optie is?’ Hij voegt er daarna aan toe dat de gemeente alle opties zorgvuldig heeft afgewogen, en dat nieuwbouw zowel financieel als inhoudelijk de beste keuze bleek. Volgens de wethouder is nieuwbouw de meest duurzame oplossing. ‘Het zal bovendien het werkklimaat aanzienlijk verbeteren. Ook kunnen we de inwoners veel meer bieden dan wat het huidige gemeentehuis nu in staat is te leveren,’ voegt hij er aan toe.
Voorafgaand aan het raadsvoorstel Toekomstige huisvesting gemeentehuis De Bilt, onderzocht de gemeente verschillende scenario’s. Bij scenario 0 blijft het huidige gebouw in gebruik met de benodigde onderhouds- en duurzaamheidsmaatregelen voor de komende 10 jaar. Scenario 1 voorziet in een ingrijpende renovatie, waarbij alleen de buitenstructuur behouden blijft en het gebouw wordt gemoderniseerd voor de toekomst. Scenario 2 houdt in dat het oude gebouw wordt gesloopt en er een nieuw gemeentehuis wordt gebouwd, volledig afgestemd op de visie van de gemeente. De raad koos uiteindelijk voor het nieuwbouwscenario.
De financiële overweging
‘Onderaan de streep geven we minder uit in dit nieuwbouwscenario,’ benadrukt Hagedoorn. Hij legt uit dat bij de keuze voor nieuwbouw de kosten over 40 jaar lager zullen zijn dan bij andere opties. Bij het scenario waarin het gemeentehuis grondig wordt verbouwd, komt de gemeente na 40 jaar ruim 7 miljoen euro duurder uit. Als het gebouw alleen wordt opgeknapt, zegt Hagedoorn: ‘Dan zit je nog steeds met het risico dat allerlei installaties uitvallen en gebreken optreden, dit kan leiden tot onvoorziene kosten.’ Daarbij moet de gemeente dan over een jaar of zeven opnieuw gaan kijken wat ze gaan doen. ‘Gaan we dan weer oplappen, renoveren of nieuwbouw plegen? Als je nu het besluit neemt voor nieuwbouw, dan weet je de komende 40 jaar waar je aan vastzit,’ besluit hij.
Wethouder Hagedoorn gaat uit van het rapport Startnotitie Toekomstige huisvesting gemeentehuis De Bilt, opgesteld door Akro Consult in opdracht van de gemeente De Bilt. Hoewel opknapscenario op korte termijn goedkoper lijkt, leidt volgens dit rapport het op lange termijn tot hogere kosten door terugkerende onderhouds- en energielasten. Het nieuwbouwscenario blijkt uiteindelijk de meest kostenefficiënte keuze, mede door lagere exploitatiekosten en energiebesparing.
Problemen van het huidige gemeentehuis
Het huidige gemeentehuis bestaat uit verschillende delen die in de loop der jaren aan elkaar zijn gevoegd. De oudste delen stammen uit 1973, gevolgd door uitbreidingen in de jaren ’80 en ’90, en de raadzaal dateert van begin 2000. Hierdoor is het lastig te voorspellen wat er allemaal naar voren zal komen bij een grote verbouwing volgens Hagedoorn. ‘We hebben nu grote problemen met de archieven en de fietsenstalling onder het gebouw,’ zegt de wethouder. ‘Bij zware regenval staat de stalling onder water, wat leidt tot een soort zinkgat.’ Daarnaast is de multifunctionele raadzaal volgens de volgens de wethouder niet echt praktisch. De ruimte voortdurend moet worden aangepast voor verschillende activiteiten. ‘Dat kost niet alleen veel tijd en moeite, maar ook een hoop geld,’ voegt hij toe.
‘Voor de inwoners is dit uiteindelijk de beste keuze,’ stelt Hagedoorn ‘Het is de goedkoopste en meest duurzame oplossing op de lange termijn.’ Daarbij zou het moeten bijdragen aan een betere werkomgeving voor de medewerkers van gemeente De Bilt. ‘Er is grote concurrentie tussen gemeenten,’ zegt hij verder. ‘Ambtenaren zijn lastig te vinden, vooral voor een middelgrote gemeente zoals de onze. In grotere steden, zoals Utrecht, verdienen mensen in dezelfde functie vaak meer. We moeten ervoor zorgen dat we als werkgever aantrekkelijk blijven.’
‘In juni zullen we een voorstel aan de gemeenteraad voorleggen waarin we de definitieve keuze presenteren,’ legt de wethouder uit. ‘We brengen het huisvestingsconcept in kaart, stellen een programma van eisen op en onderzoeken de aanbestedingsstrategie.’ Er is dan ook onderzoek gedaan naar lege gebouwen voor tijdelijke huisvesting, omdat het volgens Hagedoorn zonde zou zijn om deze niet tijdelijk te benutten. ‘De raad moet uiteindelijk de keuze maken. Het is aan mij de taak ervoor te zorgen dat ze een compleet beeld hebben van de financiële en praktische gevolgen, zodat er een goed onderbouwde beslissing genomen kan worden,’ sluit hij mee af.