SvJ media

Selecteer Pagina

Docent Hugo Verkley schrijft boek over ex-crimineel Mohamed Hedi

Docent Hugo Verkley schrijft boek over ex-crimineel Mohamed Hedi

Foto van de boekpresentatie Rechten: Hugo Verkley

Docent Hugo Verkley schrijft boek over ex-crimineel Mohamed Hedi

Niet praten over jongens met een Marokkaanse migratieachtergrond, maar met. ‘Dat gebeurt te weinig in de media’, vindt docent Hugo Verkley. Onlangs kwam zijn nieuwe boek ‘Van de straat’ uit. Daarin beschrijft hij de onderbelichte kant van het leven van een ex-crimineel. 

door | 12 12 2023, 11:12 | ToekomstPERSpectief

Boekpresentatie  Foto: Hugo Verkley

‘Het verhaal borrelde al lange tijd in mijn hoofd, maar het miste een gezicht’, vertelt Verkley. ‘Tot ik twee jaar geleden een artikel over Mohamed Hedi in de krant las. Toen dacht ik: deze jongen gaat het verhaal dragen.’ 

Mohamed Hedi (1992) voetbalde lange tijd bij de jeugd van FC Utrecht en PSV. Maar zijn sportsucces was niet groot genoeg om zijn toekomst eraan te wijden. Daarentegen bood de criminaliteit wél perspectief. Zijn sportieve leven maakte daarom plaats voor drugshandel, overvallen én gevangenisstraffen. Wanneer hij voor de zoveelste keer in de boeien wordt geslagen, beseft hij dat het tijd is zijn leven om te gooien. Nu gebruikt hij zijn ervaring als leerschool voor jonge delinquenten. 

‘Met het boek wil ik de daden van Mohamed niet goed praten, dat wil hij ook niet. Maar ik wil wel begrip creëren. Wat maakt dat jongens met een Marokkaanse migratieachtergrond eerder in de criminaliteit belanden dan leeftijdsgenoten van Nederlandse komaf?’    

                                                                                                                           Mohamed Hedi Foto: Hugo Verkley
Waar je wieg staat
Hugo Verkey: ‘Het leven is voor een groot deel gewoon geluk. Ik ben in Nederland geboren en opgegroeid in een fijne omgeving met lieve, zorgzame ouders. Niet iedereen is hiermee gezegend.’ De omgeving waarin je opgroeit, heeft grote invloed op je ontwikkeling. ‘Mohamed miste een rolmodel, een vader die er echt voor hem was. Ze hadden thuis minder geld dan vrienden van hem hadden. En toch wilde hij erbij horen… Via andere wegen probeerde hij daarom aan spullen te komen. Dat begon met het stelen van een pak kaas, maar ging steeds verder.’   

Jongeren die in dit soort omstandigheden leven, moeten volgens Hugo beter worden begeleid. ‘Dit gaat steeds beter. Door bijvoorbeeld naar hun talenten te kijken. Ze moeten leren die te ontplooien. Dat is heel belangrijk.’  

In de media  
‘In de media wordt vaak gepraat over jongens met een Marokkaanse migratieachtergrond, in plaats van met ze. Daardoor ontstaat er een negatief beeld, zonder dat mensen weten wat voor jongen er achter de daden schuilt.’  

Ook woordkeuze in de media beïnvloedt de manier waarop men naar Marokkaanse jongens kijkt. Volgens Hugo is het een belangrijk punt, maar lastig. Zo ook bij Mohamed. ‘Hij heeft een Nederlands paspoort, maar voelt zich ook verbonden met Marokko. In de media wordt vervolgens benoemd dat hij Marokkaans is. Dat is een dilemma. Ik vraag mij af waarom het überhaupt wordt vermeld’, zegt de schrijver.  

Ook vindt Verkley dat er te weinig positieve verhalen worden verteld over Marokkaanse jongens. ‘Tuurlijk, het is een feit dat jongens met een Marokkaanse migratieachtergrond vaker in het criminele circuit terecht komen dan Nederlandse jongens. Maar ik denk dat ook de positieve verhalen over Marokkaanse jongeren een plekje in de media verdienen. Anders verandert de beeldvorming nooit.’   

Het verhaal achter een mens 
Mohamed en Hugo mochten samen bij verschillende radio- en tv-programma’s over het nieuwe boek praten. Waaronder NPO Radio 1 en de talkshow BEAU. ‘Daarop kreeg ik vooral veel positieve reacties. Helaas zijn er altijd een paar mensen die op social media een nare opmerking plaatsen. ‘’Heb je weer zo’n kut Marokkaan op tv’’ Twitterde iemand bijvoorbeeld.’ Voor deze mensen heeft de schrijver de oproep: ‘Verdiep je eens in mensen zonder oordeel. Lees het boek en je zult zien dat je veel van iemand anders kan leren.’ 

Benieuwd naar de uitzendingen? Klik hieronder!  

Uitzending NPO Radio 1
Uitzending BEAU 

 

Over de auteur