SvJ media

Selecteer Pagina

SvJ-studente Renée studeerde tijdens de massale protesten in Georgië: ‘Soms liep het uit de hand met traangas’

SvJ-studente Renée studeerde tijdens de massale protesten in Georgië: ‘Soms liep het uit de hand met traangas’

SvJ-studente Renée studeerde tijdens de massale protesten in Georgië: ‘Soms liep het uit de hand met traangas’

De allereerste studie-ervaring in het buitenland is altijd bijzonder. Dit geldt zeker voor journalistiekstudente Renée Burger, die haar minor in Georgië volgde. Het land, gelegen op de grens van Europa en Azië, was de afgelopen maanden het decor van politieke demonstraties. Zo ook Tbilisi, de stad waar Renée studeerde. Hoe heeft zij deze maanden op de grens van Europa beleeft? 

door | 27 06 2024, 14:06 | Uitblinkers

Foto: Renée Burger

Hoewel de Georgische hoofdstad Tbilisi niet Renée haar eerste keuze was voor een studie in het buitenland, was ze toch erg blij met de kans om naar het buitenland te gaan. ‘Toen ik hier aankwam, was het nog rustig. Maar wat maanden daarna braken er een reeks massale demonstraties uit, gericht tegen de pro-Russische regering en voor nauwere banden met de Europese Unie,’ vertelt ze. ‘Vooral in de avond liep het soms wat uit de hand. Met traangas en zo’, zegt Renée nuchter.  

Ondanks de protesten voelde Renée zich nooit onveilig. ‘Ik bleef meestal binnen tijdens de late avonden en ging niet naar protesten toe’, zegt ze. ‘We kregen via WhatsApp-berichten protocollen doorgestuurd over hoe om te gaan met traangas voor het geval dat het echt uit de hand liep.’ De spanning in het land was dus duidelijk te merken. Zo had de politieke onrust ook invloed op het onderwijs, niet alleen in de lessen ging het erover, maar sommige leerlingen besloten niet meer te komen. ‘Op een gegeven moment waren er een paar lessen uitgevallen, omdat sommige studenten de lessen boycotten als politiek statement’, vertelt Renée. ‘We hadden het er wel eens over in de lessen, maar toen het erg onveilig werd, lieten de docenten de lessen uitvallen, omdat ze het niet veilig vonden dat wij naar buiten gingen.’ 

Gelukkig was dit niet bij de meeste protesten het geval. ‘Veel protesten werden vreedzaam gehouden, en er waren zelf mensen die pizza’s gingen uitdelen aan de aanwezigen.’  

Renée spreekt dan ook met veel lof over haar tijd in Georgië.Tbilisi is een veel leukere stad dan je misschien zou verwachten. Het leven hier begint veel later, rond 11 uur ‘s ochtends, en de mensen zijn veel relaxter. De taalbarrière was in het begin een uitdaging, aangezien veel oudere Georgiërs geen Engels spreken, maar ik heb me snel aangepast en een paar woorden Georgisch geleerd.’ 

De ervaring heeft Renée ook veel over zichzelf geleerd. ‘Je leert zoveel over jezelf en over hoe je omgaat met onverwachte situaties. Het heeft me zelfstandiger en flexibeler gemaakt,’ vertelt ze. ‘Ik heb geleerd om in een heel andere omgeving te functioneren en me aan te passen aan nieuwe omstandigheden. Daarnaast ben ik me meer bewust geworden van de politieke situaties in verschillende landen en hoe deze het dagelijks leven beïnvloeden.’ 

Ik zou het echt iedereen aanraden, ook als het geen Georgië is, maar bijvoorbeeld Spanje of een ander land. Het is een enorme verrijking‘, zegt ze enthousiast. ‘Ik heb vrienden gemaakt van over de hele wereld.’ 

Foto: Renée Burger

Over de auteur

Zoë Neeft

Zoë Neeft is een enthousiaste student journalistiek. Ze schrijft het liefst over lifestyle, films en cultuur gerelateerde onderwerpen. Als ze niet aan het schrijven is, kun je haar vinden bij haar vrienden of is ze aan het bidden voor een One Direction reunion tour.