Culemborg

Selecteer Pagina

Urbexfotograaf Geert van der Hoeff opent nieuwe galerie in hart van Culemborg

Urbexfotograaf Geert van der Hoeff opent nieuwe galerie in hart van Culemborg

CULEMBORG- Op het hoekje van de tollenstraat zijn pas de deuren geopend van een nieuwe galerie. Urbexfotograaf Geert van der Hoeff presenteert hier zijn foto’s die hij heeft gemaakt van verlaten huizen, vervallen kastelen en achtergelaten fabrieken. Naast de foto’s stelt Geert ook zijn eigen kunstwerken toon waarbij hij experimenteert met verf en beelden. De galerie is alleen op zaterdag te bezoeken.

De galerie is gevestigd in een pand dat al langer eigendom is van de familie Van Hoeff. Toen de vorige huurder vertrok, besloot Geert zijn kans te grijpen om eindelijk zijn werk aan het publiek te tonen. Doordeweeks werkt Geert op kantoor als vermogensbeheerder, maar in het wekend trekt hij eropuit om verlaten gebouwen te fotograferen. ‘Het is een mooi beroep, maar het is achter een bureau naar koersen op de beurs kijken.’ stelt Geert. ‘Maar op een verboden locatie met een camera rond te sluipen is weer een het andere uiterste voor mij.’

Spannende locaties wereldwijd

De foto’s in Geerts galerie komen uit veel verschillende landen. Sommige zijn nog maar een week oud, waaronder de foto’s van een verlaten fabriek in het Belgische Luik. De vel blauwe machines vallen direct op als je de winkel instapt. Ook zijn reis naar Cuba heeft een paar mooie kiekjes opgeleverd. In zijn galerie zijn verschillende sfeerbeelden van de straten van Cuba te zien, waaronder een indrukwekkend verlaten huis waar enkel nog de fundering van over is.

Van jongs af aan gepassioneerd

Zijn fascinatie voor verlaten plekken begon al op jonge leeftijd. Hij groeide op in een boerenfamilie waar een oude vervallen schuur jarenlang de speelplek was voor hem en zijn broer. ‘Op een gegeven moment begon ik te zien hoe mooi verval eigenlijk kan zijn,’ vertelt Geert. ‘Toen ben ik dat gaan fotograferen.’ Vanaf dat moment ontstond er een passie voor verwaarloosde locaties en fotografie. ‘Een uit de hand gelopen hobby.’ aldus Geert van der Hoeff.

Hulp van het internet

Van het één kwam het ander en Geert begon zijn foto’s te delen op het internet. Hij kwam in een groep terecht waar meerdere urbexfotografen hun beelden deelde. Na ruim twintig jaar mag Geert zich nu wel ervaringsdeskundige noemen. In het begin fotografeerde hij voornamelijk de bekendste plekken die makkelijk te vinden waren op het internet. Door steeds meer online te netwerken, kreeg hij van andere urbexfotografen steeds onbekendere locaties doorgestuurd.  ‘Het duurt heel lang voordat je in het circuit komt’ zegt Geert. ‘Hoe langer je erin zit, hoe meer andere fotografen hun geheime locaties met je beginnen te delen.’

Risico van het vak

Het bezoeken van deze urbexlocaties brengt ook veel spanning met zich mee. Veel gebouwen zijn afgesloten of worden bewaakt. Juist deze sensatie trekt Geert heel erg aan om Urbex te fotograferen. Urbextfotografie is niet helemaal legaal. Op het moment wanneer de deur van een gebouw open staat zijn de eigenaren van het pand verantwoordelijk, maar als de deur op slot zitten is dit eigen risico voor de fotografen. Maar hier trekt Geert zich weinig van aan: ‘Ik ben wel eens opgepakt, meestal krijg je dan een preek en word je weer vrijgelaten.’

Cultuur Culemborg positief over nieuwe galerie

Cultuur Culemborg zegt zelf nog niet op de hoogte te zijn van het openen van de nieuwe galerie in het centrum van Culemborg. Ze geven aan het graag op de UITagenda te willen plaatsen, zodat er meer bezoekers op de nieuwe galerie afkomen en het initiatief beter onder de aandacht wordt gebracht. Cultuur Culemborg is enthousiast over de opening van de galerie en reageren positief op Geert zijn initiatief.

 

Geert heeft in de afgelopen jaren veel verschillende plekken bezocht. Een hoop van deze locaties zijn verlaten om een bijzondere reden. Bijvoorbeeld vanwege een economische crisis of politieke keuzes. Ben jij benieuwd naar de verhalen rondom deze werken bekijk dan het video profiel over Geert van der Hoeff hieronder.

Over de auteur

Kira Raams

Hoi! Mijn naam is Kira Raams, ik ben 19 jaar en kom uit Oosterhout. Sinds dit jaar studeer ik Journalistiek aan de Hogeschool Utrecht. Ondanks dat ik een stukje moet reizen, ben ik vaak in Utrecht te vinden. Voor dit blok gaan we als klas aan de slag in de gemeente Stichtse Vecht. Een gezellige en veelzijdige plek vlakbij Utrecht, waar altijd wel iets te beleven valt. Ik wil me vooral richten op het brengen van nieuws over leuke activiteiten en evenementen in de gemeente. Naast mijn interesse in journalistiek heb ik ook een passie voor politiek. . Vooral de lokale politiek vind ik interessant.