CULEMBORG – Tijdens het zonnige en warme weer is het 24 mei druk bij Werk aan het Spoel. De stichting organiseert samen met LekArt en de Natuur- en Vogelwacht Culemborg het kunst- en natuurfeest ‘Fair op het Spoel’. Op de markt zijn lokale kunstenaars, kwekers en verkopers te vinden en er klinkt livemuziek van verschillende muzikanten. De Fair probeert op deze manier kunst en natuur samen te brengen.
In de marktkraampjes met rood- en wit gestreepte daken staan een breed assortiment van lokale producten uitgestald, van handgemaakte keramieken beelden, tekeningen en sieraden tot duurzaam gekweekte planten en bloemen. Bezoekers lopen één voor één langs of staan met een ijsje in de hand te luisteren naar de live muziek. Organisator Susanne Binnekade van Werk aan het Spoel, is ondertussen druk bezig met het maken van foto’s van de markt. Deze vindt, na eerdere succesvolle edities, dit jaar voor de derde keer plaats. ‘Het is natuurlijk een unieke plek en de sfeer van de kramen en de hele entourage maakt het gewoon tot een succes, denk ik’, zegt Susanne.
Werk aan het Spoel
Fair op het Spoel combineert kunst en natuur. Volgens Susanne heeft dit te maken met de locatie waar de markt wordt gehouden: ‘Werk aan het Spoel is een plek waar kunst, natuur en historie samenkomen.’ Het Spoel is als oud-verdedigingswerk onderdeel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie en ligt in de groene polders van het Rivierenland aan de Lek. Nu wordt het terrein gebruikt voor culturele evenementen en rondleidingen, waaronder Fair op het Spoel. Daarnaast bevindt zich er het atelier ‘Artist in Residence’ van LekArt. Hier kunnen beginnende kunstenaars een tijd verblijven om zich door de omgeving te laten inspireren.
Inspiratie uit natuur
Een van deze kunstenaars is Elisabeth Boerwinkel. Zij heeft twee keer een residentie gedaan bij Werk aan het Spoel en verkoopt vandaag haar etsen geïnspireerd op het Rivierenlandschap. De natuur is dus een grote inspiratiebron voor de grafisch kunstenaar: ‘Meestal ga ik met een schetsboek de natuur in en maak ik gewoon heel veel schetsen. Dan kijk ik later wat ik daarvan geschikt vind, ook voor het medium waar ik mee werk.’ Elisabeth denkt dan ook dat kunst en natuur elkaar kunnen versterken: ‘Ik denk dat het beide dingen zijn waarbij je heel erg dicht bij jezelf komt. Zowel in de natuur als met het maken kom je in een soort staat waarin je eigenlijk niet zo goed meer over andere dingen kunt nadenken. Ik denk dat dat elkaar heel erg versterkt en goed bij elkaar past.’
Natuur waarderen
Tegenover het kraampje van Elisabeth staat de Natuur- en Vogelwacht Culemborg (NVWC). Vrijwilligers met groene hesjes geven bezoekers informatie over de organisatie en de natuur, terwijl kinderen bezig zijn met het maken van zaadbommetjes. Kars Veling is als lid van de NVWC vandaag ook aanwezig om mensen enthousiast te maken over de natuur. ‘Want als je ermee in aanraking komt, ga je het waarderen, als je het waardeert, ga je het beschermen en dat is wat wij willen’, aldus Kars. Hij ziet ook de versterkende werking die kunst en natuur op de markt hebben: ‘Voor kunstmensen die hier komen is het heel leuk om iets over de natuur te horen. Natuurmensen die hier komen vinden het weer leuk om langs de kunst te lopen.’
Mooie verbindingen
Na het rondstruinen op de Fair, ploffen veel bezoekers neer bij de buitenbar van Caatje aan de Lek voor een verkoelend drankje. Susanne hoopt dat de markt voor de mensen een positieve ervaring is: ‘Ik hoop dat ze er een fijn gevoel aan hebben gehouden, dat ze geïnspireerd zijn geraakt, dat ze elkaar hebben ontmoet en dat daar weer mooie verbindingen uitkomen.’
