Culemborg

Selecteer Pagina

Schapen ingeënt op Kinderboerderij De Heuvel: voorbereiding op het Schaapscheerderfeest

Schapen ingeënt op Kinderboerderij De Heuvel: voorbereiding op het Schaapscheerderfeest

Jan Bassa en Samyre Wieles, toezichthouders kinderboerderij De Heuvel

CULEMBORG – Op Kinderboerderij De Heuvel in Culemborg heerst een gespannen sfeer. Terwijl de schapen onrustig door hun verblijf lopen en de medewerkers en dierenarts de dieren bijeen drijven, maakt Samyre Wieles en dierenarts Rik van Dijk zich op voor een belangrijke klus: het inenten van de schapen. De vaccinatie vormt een vast onderdeel van de voorbereiding op het jaarlijkse Schaapscheerderfeest, dat binnenkort weer bezoekers uit de regio naar de kinderboerderij trekt.
Met een spuit in de hand legt de Samyre Wieles uit waarom de vaccinaties noodzakelijk zijn. De schapen krijgen bescherming tegen ziekten die ernstige gezondheidsproblemen kunnen veroorzaken. ‘Dan krijg je dus longproblemen,’ vertelt ze terwijl ze de schapen vastzet tussen de hekken, ‘Het is belangrijk dat je dieren goed beschermd zijn.’
Volgens de regels
Het inenten gebeurt niet alleen uit zorg voor de dieren zelf, maar ook omdat Kinderboerderij De Heuvel een publieke locatie is waar jaarlijks veel bezoekers op af komen. Daaraan gelden er aanvullende regels. ‘Wij stellen dieren tentoon. Dat is wat wij doen volgens de wet,’ legt de medewerkers Jan Bassa uit. Juist doordat bezoekers van dichtbij in contact komen met de dieren, is preventieve gezondheidszorg extra belangrijk.
Het perfecte plekje zoeken
De vaccinaties worden één voor één toegediend. De medeweker Jan Bassa houdt de schapen stevig vast terwijl dierenarts Rik van Dijk de spuit erin zet. Dat vraagt precisie. De injectie moet onder de huid worden geplaatst, legt van Dijk uit terwijl hij een volgende spuit gereed maakt. Vooral bij schapen met een dikke vacht is dat soms een uitdaging. “Je moet eerst goed de huid opzoeken. Bij sommige schapen is dat wat lastiger door de wol.” Hij wijst een plekje onder het schaap. Als hij de wol optilt is er een stukje huid zichtbaar bij de oksel.
Aan de slag
De schapenstal is opgedeeld in drie secties. Dit is gedaan om de schapen gescheiden van elkaar te houden. De medewerkers zijn namelijk al vroeg opgestaan om alle schappen die verspreidt stonden over heel Culemborg te verzamelen. Binnen de sectie worden de schapen naar een hoek gedreven en vastgezet. De injectie duurt maar enkele seconden. Zodra de spuit erin zit zet Jan Bassa een paarse streep op het hoofd van het schaap, zodat ze weten welke al een injectie hebben gehad en welke nog niet.
Ondanks de drukte blijft de sfeer ontspannen. Tussen het werk door wordt er gepraat over de dieren, de kinderboerderij en zelfs over studies en woonplaatsen. Samyre Wieles vertelt met zichtbaar enthousiasme over de verschillende diergroepen op het terrein en de manier waarop de kinderboerderij het hele jaar door bezoekers kennis laat maken met het boerenleven.
De beurt van de varkens
Ook de varkens mochten eraan geloven. Alle drie de varkens worden van buiten naar binnen gehaald via een klein poortje in de muur. Een voor een slenteren ze langzaam hun hok binnen. De medewerkers en de dierenarts overleggen nog even of ze de lange spuit gaan gebruiken of gewoon gebruik maken van de handspuit. Maar dierenarts van Dijk is niet bang en maakt al de handspuit gereed. Hiervoor moet hij wel in het hok gaan staan, waar hij met de langspuit alleen maar aan de zijkant hoeft te staan. De varkens reageren kalm op het krijgen van hun spuit, de klus is daarom binnen enkele minuten geklaard.
bekijk hieronder hoe het vaccineren er aan toe ging!

Door: Joe Vente

Over de auteur

Joe Vente

Ik ben eerstejaarsstudent journalistiek aan de Hogeschool Utrecht. Ik ben aan deze opleiding begonnen omdat ik mij graag bezighoud met onderwerpen die mij interesseren, en ik denk dat journalistiek daarvoor het perfecte vak is. Ik houd mij graag bezig met voetbal, skiën en verschillende landen en de culturen die daarbij horen. De komende vier jaar hoop ik te ontdekken hoe ik mijn interesses en hobby’s kan combineren met het werk als journalist.