HILVERSUM – Parkinson is een ziekte waarbij signalen in de hersenen minder goed worden doorgegeven door een tekort aan dopamine. Op 11 april wordt extra aandacht gegeven aan de ziekte, vanwege Wereld Parkinson Dag. Er bestaan medicijnen voor de ziekte, maar bewegen speelt een cruciale rol in het onder controle houden van Parkinson.
Ivana Couturier is een fysiotherapeut die gespecialiseerd is in het behandelen van mensen met de ziekte van Parkinson. Als fysiotherapeut zorgt ze ervoor dat de kwaliteit van leven zo optimaal mogelijk blijft voor patiënten met de ziekte. Couturier benoemt dat de behandelingen die ze geeft, worden aangepast aan de fase van de ziekte. ‘In de vroege fase proberen we mensen zo actief mogelijk te houden. Wij dagen ze uit om hun grenzen te verleggen, zodat het ziekteproces vertraagt.’ Als de ziekte zich in een latere fase bevindt, ligt de nadruk bij fysiotherapeuten op compensatiestrategieën. Dit kan bijvoorbeeld het gebruik van hulpmiddelen zijn. Ook het aanleren van technieken om dagelijkse activiteiten makkelijker te maken behoren hiertoe.
Er is bewezen dat sporten en bewegen voor mensen met Parkinson extra belangrijk is. Het kan klachten verminderen, daarnaast zorgt beweging ervoor dat het ziekteproces vertraagd kan worden. Stijve ledematen, moeite met het zetten van stappen, trage bewegingen en evenwichtsproblemen zijn klachten die mensen met parkinson vaak ervaren. ‘Deze veranderingen zijn voor mensen met Parkinson het nieuwe normaal geworden, dus je wil mensen proberen bewust te maken van wat ze doen’, zegt Couturier. ‘Daarom is het heel belangrijk om mensen weer snel te laten bewegen, omdat ze zelf niet doorhebben dat het veranderd is.’ Ook benadrukt Couturier hoe belangrijk het is om thuis veel te bewegen. Dit zorgt er volgens haar voor dat mensen een actieve levensstijl creëren, zodat ze beter in staat zijn om voor zichzelf te zorgen.
