Houten – De woningprijzen in Houten zijn de afgelopen jaren fors gestegen en zorgen voor steeds grotere problemen voor starters en jonge gezinnen. De gemiddelde verkoopprijs ligt inmiddels hoger dan in omliggende gemeenten zoals Zeist, en zelfs boven het landelijke en provinciale gemiddelde. De combinatie van schaarste, populariteit en overbiedingen maakt dat veel woningzoekenden buiten de boot vallen.
Volgens cijfers van het Kadaster steeg de gemiddelde verkoopprijs van een koopwoning in Houten in 2024 met bijna 13 procent. Daarmee komt de gemiddelde verkoopprijs rond de €592.000 uit, terwijl in bepaalde wijken zelfs verkoopprijzen rond de €630.000 worden gemeld. Daarmee is Houten inmiddels duurder dan veel andere gemeenten in de provincie Utrecht, zoals bijvoorbeeld Zeist waar de stijging rond de 9 procent ligt. Dit is 1 procent meer dan het landelijke gemiddelde, terwijl Houten daar met 5 procent ruim boven uit stijgt.
Renate Bosman is een van de mensen die dit van dichtbij heeft ervaren. Samen met haar partner zocht ze een jaar lang naar een woning in Houten. ‘We hebben op tien huizen geboden en grepen er telkens net naast. Soms zaten we er €5.000 naast, maar vaak werd er wel 20 procent boven de vraagprijs geboden,’ vertelt ze. ‘De vraagprijzen lijken nog te doen, maar zodra je echt gaat bieden, schieten de prijzen omhoog.’
Houten is een populaire plek om te wonen vanwege de ligging vlakbij Utrecht, goede treinverbindingen en een unieke stedenbouwkundige opzet. De stad is ontworpen als fietsstad, waarbij je overal even snel met de fiets als met de auto kunt komen. Dat maakt het aantrekkelijk voor forensen en jonge gezinnen.
Jurriaan Romijn, van Romijn makelaardij bevestigt dit beeld. ‘Houten is goed bereikbaar via de A12 en A27 en heeft een hoge leef kwaliteit. De woningen, vooral in Houten-Zuid, zijn van hoge bouwkwaliteit. Daarbij is er al decennialang structureel te weinig gebouwd. Dat drijft de prijzen op,’ legt hij uit. Volgens Romijn zie je daardoor dat vrijwel alle kopers bestaan uit tweeverdieners met hoge inkomens of mensen met financiële steun van familie. ‘Zonder minimaal €25.000 spaargeld of hulp vanuit de ouders ben je kansloos,’ zegt hij. ‘Starters zonder kapitaal maken vrijwel geen kans meer.’
Bosman en haar partner vielen ook buiten veel standaardprocedures. ‘We hadden geen aankoopmakelaar en merkten dat we daardoor vaak achterstonden bij biedingen. Sommige makelaars werkten onderling samen waardoor we eigenlijk geen eerlijke kans kregen.’ Uiteindelijk lukte het hen om via woningcorporatie Woonin een woning te kopen. ‘We hadden voorrang omdat we uit een sociale huurwoning kwamen. Zo konden we een klushuis kopen voor €525.000, nog net onder de startersvrijstelling.’ Maar dat voelt voor haar meer als geluk dan als structurele oplossing. ‘Als dit moment niet was gekomen, waren we waarschijnlijk uit Houten vertrokken.’
Regionaal tekort, landelijke trend
De provincie Utrecht kampt al jaren met een tekort aan woningen. Uit prognoses van de Provincie blijkt dat er tot 2030 zeker 21.000 extra woningen nodig zijn om de vraag bij te benen. De oververhitte woningmarkt is niet uniek voor Houten, maar wordt daar versterkt door de aantrekkingskracht van de stad en het gebrek aan ruimte voor uitbreiding. Tegelijkertijd blijft nieuwbouw achter. ‘Wat er gebouwd wordt, is vaak te duur. En de projecten die wél gericht zijn op starters of betaalbare huur, zijn schaars,’ zegt Romijn.
De sociale gevolgen van de stijgende huizenprijzen zijn inmiddels zichtbaar. ‘De woningmarkt selecteert nu op inkomen en vermogen,’ stelt Bosman. ‘En ik vraag me echt af of ik hier in de toekomst mijn kinderen wil laten opgroeien als de stad alleen nog toegankelijk is voor mensen met geld.’ Ook Romijn ziet een risico voor de demografie in de stad. ‘In principe heeft Houten altijd een goede sociale mix gehad. In elke wijk wonen mensen met verschillende inkomens. Maar dat staat nu onder druk. Als er niets verandert, verdwijnt die diversiteit.’
Zowel Bosman als Romijn benadrukken de rol van de gemeente in het oplossen van de crisis. Meer sociale huur en betaalbare koopwoningen zijn volgens hen cruciaal om de balans te bewaren. ‘De urgentie is hoog. Er moet gericht gebouwd worden voor starters, alleenstaanden en jonge gezinnen. Anders raakt een hele generatie buitengesloten,’ zegt Bosman.
De gemeente Houten werkt aan plannen voor nieuwe woningbouwlocaties, maar de realisatie ervan laat vaak jaren op zich wachten. Ondertussen blijven de prijzen stijgen en daarmee groeit ook de groep mensen die Houten noodgedwongen moet verlaten.