Ze verzwakken oevers en dijken, ze vormen een bedreiging voor het ecosysteem en met een explosief groeiende populatie doen ze dat steeds meer en steeds sneller. We merken in Nederland meer en meer de gevolgen van de aanwezigheid van de Amerikaanse rivierkreeft. Hoogheemraadschap Delfland ziet de situatie zo erg uit de hand lopen dat ze in een brandbrief het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) opriepen tot onmiddellijke actie.
‘Delfland neemt deze stap omdat het ministerie in de afgelopen tien jaar onvoldoende effectieve maatregelen heeft genomen om de rivierkreeft te bestrijden en te beheersen, terwijl het Rijk hier wel verantwoordelijk voor is’, is te lezen op de website van het Hoogheemraadschap, die het aantal Amerikaanse rivierkreeften de laatste tien jaar ‘explosief’ heeft zien groeien.
De groei is in cijfers niet precies te vatten, maar Pim Lemmers, die onderzoek doet naar de effecten van exoten op de natuur, ziet op basis van zijn onderzoeken de laatste jaren dat de populatie van de Amerikaanse rivierkreeft ‘enorm’ is gegroeid. ‘Ze leggen zo’n 400 eitjes per keer en in een waterland als Nederland kunnen ze zich heel snel verspreiden. Ook gedijen ze goed in veel verschillende omstandigheden en hebben ze weinig natuurlijke vijanden.’
Dat zorgt ervoor dat de problemen die ze veroorzaken steeds groter worden, ziet Lemmers. ‘Ze knippen waterplanten kapot en door hun graafwerkzaamheden in sloten komt er veel slib in de sloot. De waterkwaliteit gaat hierdoor hard achteruit. Ook voor de kwaliteit van onze oevers en dijken vormt de Amerikaanse rivierkreeft een grote bedreiging. Door de gangetjes die ze daarin graven worden dijken en oevers erg zwak, wat een grote bedreiging vormt voor onze waterveiligheid.’
Een van de sectoren die de gevolgen van de aanwezigheid van de Amerikaanse rivierkreeft ervaart, is die van de boeren. Kijk hier de videoreportage over hoe boeren worden geraakt door de aanwezigheid van de Amerikaanse rivierkreeft.