Weinig vrouwelijke hiphopartiesten bereiken Top 40

Weinig vrouwelijke hiphopartiesten bereiken Top 40

Bron: Nederlandse Top 40

Hiphop is een van de meest populaire genres ter wereld. Terwijl vrouwelijke hiphopartiesten in de VS steeds vaker aandacht krijgen, blijkt dat in Nederland niet het geval.

In de afgelopen elf jaar hebben vrouwelijke hiphopartiesten slechts met vijf hiphoptracks in de Top 40 gestaan. Een van die nummers is het trapnummer ‘7 Rings’ van Ariana Grande, die vooral bekendstaat als popartiest. Als laatste bleef Doechii in 2025 met ‘Anxiety’ tien weken in de Top 40.

Volgens hiphoponderzoeker Kim Dankoor komt dit doordat hiphop nog steeds een mannenwereld is. Ze benadrukt dat ze meer vrouwelijke hiphopartiesten had verwacht: “Sinds 2018 is er een vrouwengolf uit Amerika gekomen. Deze rappers hebben hiphop weer vernieuwd.”

Vrouwelijke artiesten staan veel minder vaak dan mannelijke, en meestal alleen als feature. Verder is er weinig diversiteit in representatie: het zijn vooral Nicki Minaj en Cardi B die in de lijsten voorkomen. Zo stond Cardi B in 2018 vijf keer in de Top 40, maar vier keer als feature op nummers van andere artiesten. Met haar eigen track ‘I Like It’ stond ze negen weken in de lijst, met een hoogste notering op nummer 20.

Volgens Dankoor gebruiken mainstreamartiesten rapmuziek vooral om een beetje cool te lijken, in plaats van om rappers echt te helpen: “Je kan dan even een halve minuut rappen op een track van Coldplay of Taylor Swift. Ik vind dat soort samenwerkingen vaak verdacht. Zoals Taylor Swift die ineens met Ice Spice gaat samenwerken.”

Ice Spice bereikte de Top 40 alleen als een feature op ‘Boy’s a Liar Pt. 2’ van PinkPantheress. Ook Coldplay had in 2024 een hit met ‘We Pray’, met een feature van de Britse rapper Little Simz.

Hiphop verdwijnt langzaam uit de Top 40

Dat er weinig vrouwelijke hiphopartiesten in de hitlijsten staan, kan ook te maken hebben met het feit dat hiphop de laatste jaren minder zichtbaar is in de charts. In 2024 haalden slechts drie unieke hiphopnummers de Top 40, en ook in 2025 blijft het aantal laag Volgens Dankoor komt dat doordat mainstream muziekluisteraars minder snel hiphop horen voorbijkomen: “Ik hoor artiesten vaak klagen dat het moeilijk is om exposure te krijgen op grote radiozenders. De mainstream komt gewoon minder snel in aanraking met rap, en je hebt die mainstream wel nodig om echt in de charts te komen.”

In 2018 waren er twee hiphoptracks die de hoogste positie bereikten: Drake met ‘In My Feelings’ en Lil Kleine & Frenna met ‘Verleden Tijd’. Dat jaar was ook het hoogtepunt voor hiphop in de Top 40: in sommige weken stonden er elf hiphoptracks tegelijk in de lijst. Sindsdien is het aantal hiphoptracks in de top 40 gedaald. In 2015 stonden Lil Kleine & Ronnie Flex drie weken op nummer 1 met ‘Drank & Drugs’.

De laatste jaren scoren sommige hiphopartiesten vooral met nummers die niet echt meer hiphop zijn. Artiesten zoals Ronnie Flex, Post Malone en Snelle zijn van de hiphop overgestapt naar een meer pop geluid.

Verantwoording:

Voor deze periode heb ik elf jaar aan muziek meegenomen. Dat was eigenlijk een foutje (ik wilde een overzicht van tien jaar maken) maar het geeft alsnog een goed beeld van de trends in die tijd. Ik heb de data zelf verzameld door wekelijks naar de Top 40 te kijken. Door de functie luisteren kon ik horen of iets hiphop is of niet.

Daarnaast heb ik gekeken hoe de tracks in de Top 40 passen binnen verschillende genres, zoals pop en hiphop. Bad Blood van Taylor Swift is bijvoorbeeld niet puur hiphop, maar bevat wel twee verses van Kendrick Lamar. Ik heb gekeken naar songstructuur, vocale delivery en de hoofdartiest (die tot pop behoort), dus dat nummer hoort bij ‘nummers met een hiphopfeature’. Ariana Grande’s 7 Rings is wél hiphop, ondanks dat Ariana een popartiest is, omdat ze rapvocals gebruikt en de track 808-beats heeft. Die behoort dus tot hiphop.

Over de auteur