Loenersloot – Het geluid van rondrennende kinderen, ouders die vol bewondering aan het kijken zijn en vrijwilligers die de bezoekers rondwijzen welke kant ze op moeten. De dag loopt volop terwijl er steeds meer mensen binnenstromen. De koffiegelegenheid is al bij de ingang, zodat de bezoekers daarna genoeg energie hebben om in het kasteel rond te neuzen.
Op tweede pinksterdag is het jaarlijks nationale Kastelendag. Voor deze dag is het 13e eeuwse kasteel in Loenersloot ook opengesteld aan iedereen die wil bezoeken. Normaal gesproken zijn er alleen rondleidingen die door vrijwilligers worden georganiseerd, maar vandaag zijn bezoekers vrij om te kijken waar ze willen.
Rien Derks, vrijwilliger bij Kasteel Loenersloot, staat al klaar voor de dag. Vandaag staat Rien net voor de ingang. Hij checkt of alles goed verloopt qua betalingen en bezoekers die binnen komen. ‘Wij doen mee met deze dag, omdat het Kastelendag is, maar wij vinden dat dit kasteel de aandacht moet hebben die het verdient’, zegt Rien, ‘het kasteel is zo prachtig, het verdient belangstelling’.
Bij aankomst in de tuinen zijn er verschillende activiteiten bezig. Het kasteel en de vrijwilligers hebben goed nagedacht over activiteiten voor jong en oud. Buiten zijn er verschillende activiteiten voor de kinderen, zoals kleuren, schminken en sjoelen. Maar eenmaal binnen is er een concert van een pianiste die de volwassenen kan entertainen.
Voor de kinderen die graag bij hun ouders of opa en oma willen blijven is er een speurtocht georganiseerd. Deze laat jong en oud leiden door de tuinen en het kasteel om niets te missen. Lara Derks, dochter van een vrijwilliger die de activiteiten voor de kinderen regelt, is zeer positief over vandaag. ‘Ik zie de kinderen opleven als ze horen dat er een speurtocht is. Ik vind het zo leuk om in contact te komen met kinderen en ze te helpen, daarom doe ik dit al drie jaar’.
Eenmaal binnen zijn er twee prinsessen die de show stelen. Ze brengen de echte sfeer van vroeger terug. De jurken die ze aanhebben kunnen zo uit de Gouden Eeuw komen en de parasols maken de outfit helemaal af. Eline Kanters, prinses voor de dag, staat al de hele dag te stralen. ‘Dit is mijn favoriete dag van het jaar. Elk jaar kijk ik weer uit om deze jurk uit mijn kast te trekken’. Met een grote glimlach op haar gezicht vertelt ze ‘mensen worden gewoon vrolijk als ze mij zo zien, dat maakt mijn dag compleet’.
Eigenlijk zijn Eline en Eriya van Wijngaarden, mede-prinses voor de dag, vrijwilligers die rondleidingen geven. ‘Vandaag zijn wij Belle en Assepoester! Ik vind dit altijd zo bijzonder om te doen. Normaal gesproken zijn wij maar ‘normale’ mensen die informatie brengen naar de mensen die interesse hebben, maar vandaag staan wij ook een beetje in het middelpunt’ aldus Eline. ‘Maar het kasteel is natuurlijk het belangrijkst. We doen dit op deze dag om net wat specialer te zijn dan de andere kastelen die deze dag organiseren’. ‘We proberen natuurlijk wel bezoekers te trekken’ voegt Eriya toe.
Binnen het kasteel is er de mogelijkheid om de eetkamer, museumkamer en het concert te bezoeken. Maar helemaal bijzonder; de toren is open! Frits van der Zee, bezoeker, vertelt dat hij zich niet aan de toren durft te wagen ‘op mijn oude dag is het wel een keer genoeg geweest’, zegt Frits, terwijl hij lacht. ‘Ik probeer zoveel mogelijk kastelen te bezoeken en deze stond zeker nog op mijn lijstje. Ik doe dat vooral, omdat ik mijn kleinzoon de cultuur mee wil geven van dit soort oud erfgoed’.
Cultuur doorgeven aan de jongste generatie is belangrijk. Daarom organiseerde Kasteel Loenersloot leuke activiteiten voor kinderen rond het kasteel. Maar hoe ervaarde de kinderen deze dag zelf? Verslaggever Juliën de Jongh was op de dag zelf aanwezig en zocht het uit.
