Minister Beenders wil homohuwelijk verankeren in Grondwet en stijgende homofobie in Vlaanderen onder jongeren

Minister Beenders wil homohuwelijk verankeren in Grondwet en stijgende homofobie in Vlaanderen onder jongeren

Brussel – Minister van Gelijke Kansen, Tom Beenders, pleit voor een grondwetswijziging om het homohuwelijk expliciet te verankeren in de Belgische Grondwet. Zijn voorstel komt er na nieuwe cijfers waaruit blijkt dat homofobe attitudes onder jongeren in Vlaanderen opnieuw in de lift zitten. Volgens Beenders is het essentieel om verworven LGBTQ+-rechten structureel te beschermen, zeker in een veranderende internationale context.

Uit recent onderzoek van het Jeugdonderzoeksplatform (JOP) blijkt dat jongeren vandaag significant negatiever denken over holebi’s dan vijf jaar geleden. De homofobiescore steeg van gemiddeld 2,04 in 2018 naar 3,2 in 2023. Een opvallend percentage – bijna 20 procent – geeft aan dat zij agressie tegenover homo’s aanvaardbaar vinden of vinden dat het homohuwelijk moet worden afgeschaft. De resultaten van het onderzoek verschenen eerder deze maand in De Morgen. Volgens onderzoekster Fien Pauwels lijkt homofobie recent terug in opmars te zijn geeft ze aan bij de redactie en in haar onderzoek.

Minister Beenders noemt de cijfers “verontrustend” en stelt dat België proactief moet handelen om de rechten van LGBTQ+-personen niet alleen wettelijk, maar ook grondwettelijk te beschermen. In een interview met VRT MAX zei hij: “In landen als Hongarije en Polen zien we hoe snel rechten kunnen worden teruggeschroefd. Zelfs in de Verenigde Staten ligt het homohuwelijk opnieuw onder vuur. Wat vandaag vanzelfsprekend lijkt, is dat morgen misschien niet meer.”

Door het homohuwelijk op te nemen in de Grondwet wil Beenders het moeilijker maken voor toekomstige regeringen om deze rechten terug te draaien. Momenteel is het homohuwelijk wettelijk toegestaan, maar dat kan in theorie met een gewone wet worden gewijzigd. Een grondwetswijziging vereist daarentegen een veel zwaardere procedure, met parlementaire meerderheden in twee legislaturen en een herzieningsverklaring.

Naast de juridische bescherming wil Beenders ook een krachtig symbolisch signaal geven. “We moeten tonen dat liefde en gelijkheid fundamentele waarden zijn in ons land. Als jongeren vandaag twijfelen aan die boodschap, dan moeten wij die net luider verkondigen.”

Het voorstel moet nog besproken worden binnen de federale regering en vereist brede politieke steun. Of het homohuwelijk binnenkort echt in de Grondwet komt te staan, is nog onduidelijk, maar het debat over de rechten van LGBTQ+-personen is in elk geval opnieuw hoog op de politieke agenda beland.

 

Over de auteur

Demi van de Weerd

Hey, ik ben Demi van de Weerd. Ik ben geboren in 2004 en kom oorspronkelijk uit Veenendaal. Vroeger zeiden mijn ouders altijd dat ik te nieuwsgierig was, daarom ben ik journalist geworden. Mijn interesses liggen voornamelijk in de sport en maatschappij. Ik ben helemaal gek van voetbal en wil het liefst zoveel mogelijk voetbalspelers spreken over hun ervaringen.