Utrecht Centrum

Selecteer Pagina

Jongeren laten stem horen bij opening ‘Sketch Your Future’

Jongeren laten stem horen bij opening ‘Sketch Your Future’

UTRECHT – Bij de ingang van de Bibliotheek Neude hangen nu verschillende kleurrijke creaties van jongeren. In de creaties maken jongeren duidelijk wat zij graag anders willen zien in Utrecht. Hoe wordt hierop gereageerd door de partijen van de gemeenteraadsverkiezing?  

Tussen de studerende bezoekers in Bibliotheek Neude vallen de slingers van creaties erg op. Het evenement Sketch Your Future van STAD (Stichting Talent And Dreams) trekt flink de aandacht op. Er klinkt rustige pianomuziek, maar Merlijn Slothouber onderbreekt dat om een speech te geven. “Ik vind het heel belangrijk om te zien waar jongeren van zich in deze tijden zorgen over maken” en dan knipt David Eijsackers het lint dat voor de creaties hangt door. Er klinkt applaus en een ‘pop’ van de kinderchampagne die wordt uitgedeeld aan de bezoekers. 

Problemen volgens jongeren

Op de muren hangen de papieren en canvassen met verschillende thema’s. Zo zijn er grote groene letters met “GROEN” erop, met als doel de groenheid van de stad verhogen. Ook zijn er canvassen die laten zien dat jongeren zich zorgen maken over de dakloosheid, openbaar vervoer, inflatie en de openbare ruimte voor jongeren. 

Volgens Merlijn Slothouber gaan de schilderijen uitsluitend over maatschappelijke problemen. “Ik vind het fijn en belangrijk om te zien waar de jongeren zich ook druk over maken.” STAD heeft deze tentoonstelling precies voor die reden, om de ideeën van jongeren te laten zien aan de lokale politiek in aanloop tot de gemeenteraadsverkiezingen. 

DWARS aanwezig

Er is ook een raadskandidaat van de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen aanwezig, David Eijsackers. Eijsackers is aanwezig omdat hij ook bestuurslid is van DWARS Utrecht, de jongerenbeweging van GroenLinks. Hij is naar het Neude gekomen om de ideeën van de jongeren door te geven aan zijn partij. 

Eijsackers wijst naar een canvas dat meer opvalt dan de anderen: “het felle roze, het stadslogo van Utrecht en daarin een roze Venussymbool.” Het is een schilderij in teken voor daklozen opvang voor (zwangere) vrouwen. Er zijn veel tekeningen aanwezig over de veiligheid van vrouwen, maar Eijsackers had het niet zien aankomen dat jongeren zich ook zorgen maken over de daklozen vrouwen. 

“Openbaar vervoer komt veel terug, mensen willen het goedkoper of helemaal gratis” vertelt Eijsackers terwijl hij naar een opvallend canvas loopt. “Deze viel mij gelijk op bij aankomst”, en hij wijst naar een felroze canvas, met een Utrecht stadslogo en daarin een Venussymbool. Op het canvas staat ‘Dakloze vrouwen verdienen ook veiligheid, meer opvang voor vrouwen’. “Dit maakt indruk op mij, veel canvassen praten over de veiligheid van vrouwen, maar deze in het specifiek over die van dakloze vrouwen” vertelt Eijsacker.  

Ook zegt hij dat hij het fijn vindt dat groen veel terugkomt, “ikzelf vind dit thema erg belangrijk.” 

Jongeren centraal 

Merlijn Slothouber van Stichting Vreedzaam benadrukt dat jongeren hiermee hun eigen ervaringen van de stad kunnen delen. “Vanuit Stichting Vreedzaam hopen wij dus ook dat deze ideeën serieus worden genomen.” 

Ook Merlijn wil aandacht trekken naar het canvas dat haar erg aansprak. “Dit is het schilderij van Youssef van 14, over inflatie” vertelt ze, gevolgd door “toen ik zo jong was, maakte ik me om dat soort dingen niet druk”. Het canvas van Youssef bevat een kassa van een supermarkt waar een tros bananen ligt voor de prijs van vijf euro. “Ook is dit niet de enige creatie over inflatie, zelfs de jongeren geven hiermee aan dat ook zij zich hier zorgen over maken” aldus Slothouber. 

Ze is het niet met alle canvassen eens, in de hoek hangt een schilderij van een fastfoodketen met daarbij de tekst ‘fastfood moet goedkoper’. “Nou in mijn ogen is dat de minst belangrijke vorm van inflatie” zegt ze grappend over het schilderij. 

Opvallende tentoonstelling 

Gedurende de opening van het evenement stoppen verschillende bezoekers om even rond te kijken en een gesprek aan te gaan met organisatoren. Er worden foto’s gemaakt van de creaties en bezoekers luisteren naar de meningen van Eijsackers en Slothouber geluisterd.  

Het evenement, dat nog tot 19 maart te zien is, laat zien dat jongeren niet moeten worden buitengesloten in maatschappelijke vraagstukken en Sketch Your Future helpt hiermee ook jongeren zich meer verbonden te voelen aan de gemeenteraadsverkiezingen.  

Door: Evy Kroon

Over de auteur

Evy Kroon

Mijn naam is Evy Kroon, ik ben geboren in Leiden. Zoals je ziet ben ik beginnend journalist, studerend aan de school voor Journalistiek.