Utrecht Centrum

Selecteer Pagina

Inkomensverschillen tussen buurten in Utrecht is toegenomen

Inkomensverschillen tussen buurten in Utrecht is toegenomen

UTRECHT – Uit cijfers van het CBS van afgelopen jaar over de inkomsten van inwoners in Utrecht, blijkt dat daar grote verschillen in zitten tussen buurten die dicht bij elkaar liggen. Het verschil blijkt ook groter dan voorgaande jaren. Ook blijkt dat het aantal mensen dat een uitkering heeft groter is geworden, en dat is opvallend in vergelijking met de krappe arbeidsmarkt, volgens de Gemeente Utrecht.

Ieder jaar worden er nieuwe cijfers gepubliceerd over bepaalde zaken in de Gemeente. Uit één van de nieuwste cijfers over de bevolking en inkomen van het CBS blijkt daaruit dat de ongelijkheid in de binnenstad groot is, en toeneemt. Ondanks dat sommige huishoudens in de buurten een groter vermogen hebben dan ergens anders in de stad zijn deze verschillen opvallend.

Deze cijfers zijn een aanleiding voor onderzoek en we maakten een analyse over de cijfers van de buurten in de binnenstad. En daar komt uit dat de verschillen in inkomens wel verschillen in een paar honderdduizenden euro’s tussen de wijken, zoals ook onder de tekst te zien is. Dit is in procenten weergegeven in de grafiek. Daar is duidelijk te zien dat Nieuwegracht-Oost en de Lange Nieuwstraat onderaan worden weergeven, hoe hoger de grafiek toeneemt hoe lager de inkomens zijn. Dat weerspiegelt ook het vermogen van de buurten. Uit cijfers van Utrecht Monitor blijkt ook dat Nieuwegracht een hoger vermogen heeft dan de andere buurten uit de analyse.

In 2023 werd door Rli, ROB en RVS al gepleit voor verandering rondom de ‘stapeling van onwenselijke brede welvaartsverschillen tussen regio’s in Nederland’, samen hebben ze het traject ‘Elke Regio Telt!” om de ongelijkheid tegen te gaan, (Bron: Planbureau voor de Leefomgeving). Waaruit het kabinet reageerde met dat er inderdaad acties moeten komen om de verschillen te verkleinen.

Maar zo ver is het nog niet, integendeel: de verschillen worden groter. De woordvoerder van wethouder Linda Voortman, die verantwoordelijk is voor onder andere de portefeuilles Werk en Inkomen van Gemeente Utrecht, verwijst naar de Utrecht Monitor en de actuele cijfers die daar staan. Maar wat zit er achter de cijfers? Het Sociaal en Cultureel Planbureau beschrijven dat de verschillen verder gaan dan alleen het inkomen en vermogen. Het laatstgenoemde is vooral de basis voor verdere problemen of ongemakken waar mensen mee te maken krijgen in de maatschappij. Ze brachten een rapport uit voor een bredere benadering van ongelijkheid en, ‘Beleidsmaatregelen die zich uitsluitend richten op inkomen schieten tekort zolang andere vormen van achterstand buiten beeld blijven.’

In Utrecht is een mogelijke reden van de verschillen tussen de Utrechtse bevolking, de woningmarkt. In Oudegracht is veel geschiedenis te vinden in de gebouwen en staan er zelfs monumentale panden, die hogere klassen aantrekken. Leeftijd, inkomen (zie grafiek) en opleiding zijn een basis voor hoe vermogend de bevolking is. In de binnenstad woont er een bevolking met aanzienlijke leeftijdsverschillen, dus starters en oudere huishoudens die al een vermogen opgebouwd hebben. Uit onderzoek van  het SCP blijkt ook dat inwoners met een hoger inkomen én opleiding uiteindelijk gemiddeld meer vermogen opbouwen. Uiteindelijk zijn die verschillen groter geworden en dat laten de cijfers goed zien.

Ondanks dat Utrecht sterk lijkt te staan als het gaat om welvaart, ligt dat nog ingewikkelder in combinatie met welzijn. Er zijn opvallende verschillen en dat zorgt voor een kloof tussen bewoners en voor een achterstand. De gemeente Utrecht pleit voor gelijkheid ongeacht waar iemand vandaan komt, ook zijn er meerdere hulp & adviesbureau’s voor ondersteuning rondom sociaal, juridisch of praktisch gebied.

Over de auteur