Utrecht Centrum

Selecteer Pagina

Burgerinitiatieven centraal op We Doen Het Samen Festival

Burgerinitiatieven centraal op We Doen Het Samen Festival

Het We Doen Het Samen Festival is een bijeenkomst waar burgerinitiatieven uit het hele land samenkomen om hun projecten te presenteren. Aan het einde van de dag wordt een winnaar gekozen, maar die competitie lijkt op de achtergrond te verdwijnen. Wat vooral opvalt, is dat het festival draait om ontmoeting en samenwerking. De centrale vraag tijdens deze dag is: wat brengt mensen naar het We Doen Het Samen Festival?

Verschillende bezoekers

De bezoekers bestaan uit verschillende groepen. Er zijn initiatiefnemers die hun project presenteren, bezoekers die vooral komen om inspiratie op te doen en professionals zoals beleidsmedewerkers en mensen die bij gemeenten werken.

Bij de kraam van Flevoland staat een groep initiatiefnemers die hun project toelichten. Achter hen hangen foto’s van een kaal grasveld en tekeningen van een toekomstige speeltuin. Het project gaat over een oude speelplek die door de gemeente was weggehaald. Bewoners vonden het zonde dat er een lege plek in de buurt overbleef en besloten zelf actie te ondernemen.

‘Als je iets in je buurt mist, moet je niet alleen wachten. Je kunt zelf ook iets doen’, vertelt initiatiefnemer Gita Kuipers.

De groep heeft een stichting opgericht om het veld opnieuw in te richten met speeltoestellen en groen. Volgens hen gaat het niet alleen om spelen, maar vooral om een plek waar mensen elkaar kunnen ontmoeten.  ‘Het is belangrijk dat het weer een plek wordt waar jong en oud elkaar tegenkomt.’, aldus Gita.

Via een jaarlijkse verkiezing kunnen projecten zich aanmelden via de website van het festival. Daarna kunnen burgers stemmen op hun favoriete initiatief. Winnaars per provincie mogen deelnemen aan het landelijke festival. Het doel voor de initiatiefnemers is tweeledig: hun idee presenteren aan een groter publiek en geld of steun verzamelen om het project verder uit te voeren.

Bezoekers die inspiratie zoeken

Een andere groep bezoekers komt vooral om inspiratie op te doen. Peter van Wijk, Een bezoeker uit Brabant vertelt dat hij zelf betrokken is bij een bewonersinitiatief en hier wil leren van andere projecten. ‘Ik wil hier leren van wat andere mensen doen in hun wijk. Daar kan ik zelf weer iets mee.’

Tijdens zijn bezoek loopt hij langs verschillende stands en praat hij met initiatiefnemers. Vooral een toespraak over samenwerking tussen overheid en bewoners maakt indruk op hem. Peter vertelt: ‘Het ging erover dat je samen beter oplossingen kunt vinden. Dat idee van samenwerken spreekt mij wel aan.’ Voor hem is het festival vooral een plek om ideeën op te doen die hij later in zijn eigen dorp kan gebruiken.

Op het terrein zijn ook verschillende plekken waar eten en drinken wordt verkocht. Er staan foodtrucks met soep, broodjes en vlaai. Bezoekers lopen rond met koffie of eten in hun hand en blijven regelmatig staan om verder te praten. De sfeer is ontspannen en open, mensen praten met onbekenden. Dat zorgt ervoor dat er veel spontane gesprekken ontstaan tussen verschillende groepen bezoekers.

Blij tanken

Tussen de kraampjes staat een opvallende gele installatie van Blij Tanken. Bezoekers kunnen hier een koptelefoon opzetten en luisteren naar positieve boodschappen, complimenten en motiverende teksten.

Medewerker Suzanne Goedhart-Bruseker legt uit: ‘We willen mensen even een positief moment geven in hun dag. Iets dat ze meenemen als energie’.  Ondertussen staat een groepje bezoekers op de achtergrond het apparaat te gebruiken. Ze reageren lachend en ik zie hun gezicht opkleuren als ze de teksten uit het apparaat horen.

De aanwezigheid van Blij tanken op dit buurt evenement is het ontbreken van de spontante verbinding tussen mensen. In buurten is het tegenwoordig vanzelfsprekend dat mensen elkaar niet kennen. ‘Het is belangrijk om een ruimte te creëren waarin mensen weer met elkaar in contact kunnen komen’, vertelt Suzanne.

Ik merk dat de installatie er ook voor zorgt dat mensen sneller met elkaar in gesprek raken, omdat nieuwsgierigheid wordt opgewekt. Groepjes mensen staan om het apparaat heen en kletsen over hun buurt en wat ze van dit idee vinden.

De organisator aan het woord

Volgens de mede-organisator Martien Versteegh van Wijk draait het We Doen Het Samen Festival om het versterken van samenwerking tussen bewoners, organisaties en instellingen. Een organisator legt uit wat het doel van het festival is en waarom het zo belangrijk is. Martien zegt: ‘Het festival is bedoeld om mensen bij elkaar te brengen die allemaal op hun eigen manier bezig zijn met hun buurt of gemeenschap. Vaak denken mensen dat ze alleen bezig zijn met hun eigen initiatief, maar hier zien ze dat er heel veel vergelijkbare projecten zijn.’

Volgens haar is het belangrijkste doel dat mensen van elkaar leren. ‘Veel initiatieven lopen tegen dezelfde problemen aan. Door ze hier samen te brengen, kunnen ze ervaringen delen en elkaar helpen. Dat voorkomt dat iedereen opnieuw hetzelfde wiel moet uitvinden.’

Martien benadrukt dat het festival niet alleen gaat om presenteren, maar vooral om ontmoeten en samenwerken. Het festival gaat niet alleen om het laten zien wat je doet, maar vooral om elkaar te ontmoeten. De gesprekken zijn vaak waardevoller dan de presentaties zelf. Ook groeit het festival elk jaar. ‘Dit jaar zit het festival boven de 1500 deelnemers. Dat laat zien dat er echt behoefte is aan dit soort ontmoetingsplekken’, aldus Martien.

Door het hele festival heen komt samenwerking steeds terug als belangrijkste thema. Het festival helpt om verschillende groepen bij elkaar te brengen. Veel bezoekers zijn wat wijzer geworden met ideeën voor hun eigen buurt, en initiatiefnemers hebben hun kennis overgebracht.

Naast het tekstverslag is er ook een reportage gemaakt over het We Doen Het Samen Festival door Catootje Cootjans. In de video zie je hoe het festival eruitziet, welke initiatieven aanwezig zijn en hoe deelnemers de Kern met Pit-wedstrijd ervaren.

Over de auteur

Sophie Rave

Ik ben Sophie Rave en ik studeer Journalistiek aan de Hogeschool Utrecht. Ik kom uit Doetinchem en heb interesse in allerlei verschillende onderwerpen binnen de journalistiek. Ik vind het leuk om nieuwe dingen te ontdekken en verhalen op mijn eigen manier te vertellen. Je kan me bereiken via : sophie.rave@student.hu.nl