Utrecht Zuid

Selecteer Pagina

Actie Oma’s Soep verbind generaties om eenzaamheid tegen te gaan

Actie Oma’s Soep verbind generaties om eenzaamheid tegen te gaan

Actie Oma's Soep

ZUID en ZUIDWEST – De stichting Oma’s Soep hield een actie tegen: “Een tafel voor twee tegen eenzaamheid”. De actie vond afgelopen woensdag 4 juni op Nationale Opa- en Omadag plaats. Iedereen kon komen eten en gratis een maaltijd krijgen voor de grootouder of ouder (70+) die meeging. Met deze actie opende onder andere 3 restaurants uit Zuid en Zuidwest hun deuren.

Uit een gezondheidspeiling van de gemeente Utrecht in 2022 blijkt dat het aantal ernstig eenzame ouderen (65+) stijgt. In de Utrechtse wijken Zuid en Zuidwest is het aantal in de periode van 2016-2022 met 6 procent gestegen. Met een percentage van 20 procent in Zuid en 17 procent in Zuidwest ligt het aantal ernstig eenzame ouderen boven het Utrechts gemiddelde van 14 procent. Om iets te doen tegen deze stijgende cijfers in eenzaamheid organiseert Oma’s Soep de actie.

Verbinding

De actie van Oma’s Soep gaat de strijd aan met eenzaamheid en brengt hiervoor de generatie van jong en oud bij elkaar. Charlot van Geest, social impact & marketing manager bij Oma’s Soep, vertelt: ‘Door jong en oud te verbinden en een gratis maaltijd aan te bieden, willen wij ouderen wat meer in het zonnetje zetten. Dit doen wij omdat er misschien nog wel meer dan 2,7 miljoen ouderen eenzaam zijn in Nederland’. Eenzaamheid neemt toe in Nederland en die groei is dus ook zichtbaar hier in de wijken Zuid en Zuidwest.

Oma’s Soep roept op tot verbinding vertelt Van Geest. ‘We roepen bij de actie mensen op om vooral naar je eigen netwerk, je oudere buurvrouw en kennissen te kijken.’ Op deze manier willen ze dat de actie ook lokale verbinding brengt.

Tegelijkertijd wordt er opgemerkt dat door de actie van Oma’s Soep generaties elkaar opzoeken. Hiervoor willen ze deelnemen aan de actie tegen eenzaamheid. Dat zien ze bij Oma’s Soep gebeuren, Van Geest vertelt: ‘Wij krijgen zelf ook verzoeken binnen van mensen, die geen ouderen om hun heen hebben, zij vertellen dat ze graag in contact komen met voor hun onbekende ouderen van Oma’s Soep.’

Anja Machielse, emeritus-hoogleraar Humanisme en Sociale weerbaarheid, ziet een mogelijkheid van verbinding binnen de wijken en gemeenten die deelnemen aan de actie. ‘Het is niet meer vanzelfsprekend dat mensen op hetzelfde wijk- of gemeenteniveau elkaar ontmoeten. Dus dat het toch gestimuleerd kan worden om bij elkaar te komen en kennis te maken via een actie als Oma’s Soep is een zeer positieve ontwikkeling’.

Effect

Het effect van deze actie op eenzaamheid onder ouderen is niet meetbaar. Louis Tavecchio, emeritus-hoogleraar Pedagogische Wetenschappen, spreekt echter wel over ‘tegengewicht’ dat de jongere generatie biedt op de eenzaamheid bij ouderen.

Van Geest denkt dat hun actie een positieve invloed heeft op beide generaties. ‘We hebben vorig jaar een ouderenonderzoek gedaan en we merken dat ze het contact met jongeren leuk vinden. Het is onze missie om eenzaamheid bij ouderen tegen te gaan. Maar het is een mooie bijkomstigheid als bij dit contact tussen jong en oud, eenzaamheid bij beide generaties wordt tegengegaan.’

Door het samenbrengen met de jongere generatie, heeft de oudere generatie een plek om hun levenservaring te delen. Tavecchio legt uit waarom het van belang is dat ze deze plek hebben om levenservaringen te kunnen delen. ‘Eenzaamheid kan ontstaan door het feit dat wanneer je ouder bent meer mensen om je heen overlijden. Als ervaren persoon kun je dan niet altijd meer dingen waar je het graag over had delen met een ander.’

De jongere generatie kan zelf wat opsteken van de ouderen. Tavecchio noemt de levenservaring van ouderen ‘een schat van belevenissen en ervaringen’: ‘Ze hebben meer levenservaring opgedaan doordat ze natuurlijk langer geleefd hebben. Als de jonge generatie het leuk vinden om naar te luisteren, dan kunnen ze leren van ouderen.’ Machielse vertelt wat voor effect het nog meer kan hebben op jong en oud. ‘Jongeren mensen weten vaak helemaal niks van de leefwereld van ouderen. Door de verbinding te leggen met de oudere generatie kunnen ze kennis maken, wat ervoor zorgt dat er weer wat meer begrip komt voor elkaar.’

Acties

De actie vond plaats in 14 verschillende steden en in het totaal namen 100 restaurants deel aan de actie en dus ook 3 restaurants in Zuid en Zuidwest. Volgend jaar wilt Oma’s Soep deze actie weer houden, en in de tussentijd willen ze nog met andere acties een impact te maken.

Over de auteur

Ryan Koster

Ryan Koster (2005) is eerstejaars student journalistiek aan de Hogeschool Utrecht. Hij komt uit Tempel, een klein buurtschap in Reeuwijk. Hij koos voor deze studie omdat hij denkt daar een skill set te kunnen leren die bij hem past en waar hij wat mee kan in de toekomst. Zijn ambitie is om later te werken in de sport of kunst & cultuur journalistiek. Hij is in het afgelopen jaar werkzaam geweest als vrijwilliger bij de lokale omroep BR6.