ZEIST – De politie is bij spoedmeldingen minder vaak binnen vijftien minuten ter plaatse dan tien jaar geleden. Dat blijkt uit cijfers van het CBS en de politie. Ook in Zeist is sprake van een daling, maar de gemeente behoort nog altijd tot de best presterende van de provincie. Opvallend is dat de ontwikkeling binnen het gemeentehuis nauwelijks bekend lijkt te zijn.
Als je 112 belt vanwege een levensbedreigende situatie, verwacht je dat hulp snel arriveert. Voor zogenoemde Prio 1-meldingen, de hoogste urgentieklasse van politie, brandweer en ambulance, geldt daarom een duidelijke norm. Het moment dat de telefoon overgaat bij de meldkamer tot het moment dat de hulpdiensten arriveren, mag maximaal vijftien minuten duren. Dat moet in minstens negentig procent van de gevallen lukken.
Van de 26 Utrechtse gemeenten voldeden er in 2015 twintig aan de landelijke norm van negentig procent. Tien jaar later zijn dat er nog maar zes. Steeds minder gemeenten halen dus de doelstelling die de politie zichzelf stelt.
Zeist vormt daarbij een opvallende uitzondering. Ook hier daalde het percentage spoedmeldingen waarbij de politie binnen vijftien minuten aanwezig is, maar de gemeente blijft ruim boven gemiddeld presteren. Daarmee behoort Zeist nog altijd tot de koplopers van de provincie.
Verschil tussen gemeenten groeit
Waar Zeist een relatief beperkte terugval laat zien van maar vier procent, was dat anders in andere Utrechtse gemeenten. Vooral Montfoort zakte fors terug, waar ze eerder nog 92 van de 100 keer binnen het tijdslimiet aanwezig waren, is dat nu nog maar 77 keer. Ook in gemeenten als Eemnes, Soest en Woerden is de afname duidelijk zichtbaar.
Op de eerder zichtbare kaart is te zien dat de afname zich niet beperkt tot één regio. Gemeenten in het westen, oosten en midden van de provincie laten allemaal een daling zien. De ontwikkeling lijkt daarmee een provinciale trend. Dat roept de vraag op waarom de politie er steeds minder vaak in slaagt om binnen het kwartier aanwezig te zijn.
Een verklaring daarvoor blijft vooralsnog uit. Voor dit onderzoek is contact gezocht met verschillende meldkamers en politieorganisaties. Die wilden niet inhoudelijk reageren op de cijfers of konden niet doorverwijzen naar een deskundige die uitleg kon geven over de situatie. Het is dus niet vast te stellen welke factoren daadwerkelijk verantwoordelijk zijn voor de dalende prestaties.
Weinig aandacht binnen gemeentehuis
Hoewel Zeist nog altijd tot de best presterende gemeenten van Utrecht behoort, is de gemeente haar koppositie kwijtgeraakt. Waar Zeist in 2015 nog bovenaan de provinciale ranglijst stond, is die plek nu overgenomen door Veenendaal. Het verschil tussen beide gemeenten is momenteel 0,6 procent in het voordeel van Veenendaal.
Binnen de gemeente lijkt de ontwikkeling geen belangrijk onderwerp. ‘Ik ga er niet van uit dat deze cijfers bekend zijn binnen de gemeente’, vertelt de persvoorlichter van Zeist. ‘Omdat Zeist vergeleken met andere gemeenten in Utrecht nog redelijk goed scoort, staat dit niet hoog op de agenda, als het al op de agenda staat.’
Relatief goed, maar niet immuun
Dat Zeist nog altijd goed presteert, betekent niet dat de gemeente dat altijd zal blijven doen. De marge tussen de doelstelling en de huidige vorm van de gemeente is niet groot meer. Voor inwoners zal dat verschil gelukkig nauwelijks merkbaar zijn. Nog steeds arriveert de politie in meer dan negen van de tien gevallen binnen vijftien minuten. Stilzitten zal er voor de politie in de gemeente, en de rest van Utrecht er voorlopig niet in zitten. Het gemiddelde van de provincie is namelijk gezakt naar vijfentachtig procent.
